Ciechanowscy policjanci zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Na terenie powiatu ciechanowskiego wczesnym rankiem, wieczorami i nocą występują gęste mgły, które utrudniają widoczność na drodze.

Takim przykładem jest wczorajsze zdarzenie drogowe w miejscowości Rąbież Gruduski na W616. Około godz. 6:30 kierujący samochodem ciężarowym Volvo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze (panowała gęsta mgła) nie zauważył znajdującej się na drodze wysepki rozdzielającej jezdnię wykonał gwałtowny manewr skrętu co spowodowało wywrócenie się przyczepy.

Droga była zablokowana, na miejscu pracowali policjanci oraz strażacy. To również niebezpieczna sytuacja dla funkcjonariuszy, którzy wykonują czynności na środku drogi. Oznakowanie oraz oświetlenie miejsca zdarzenia wciąż nie daje pewności zauważenia zagrożenia na drodze przez innych kierowców dlatego tak ważna jest ostrożność oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Trudne warunki atmosferyczne na drodze to również niebezpieczeństwo dla pieszych. Pamiętajcie o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie.

Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie(…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Policja Ciechanów

 

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska