Od kilku dni wydział komunikacji w Ciechanowie przeżywa istne oblężenie. Kolejki są tak długie, że pierwsi interesanci pojawiają się w urzędzie już od wczesnych godzin porannych. Petentami są w  większości te osoby, które nie dopełniły obowiązku zarejestrowania auta w ciągu 30 dni od zakupu. Od 1 stycznia za brak rejestracji trzeba będzie zapłacić karę.  Może ona być dość kosztowna i wynieść od 200 do nawet 1000zł. To, jak wysoką opłatę wymierzą urzędnicy będzie zależało m.in. od tego, jaki czas upłynął od terminu, w którym miało to być zrobione i od tego, czy to pierwsze czy kolejne takie uchybienie.

Nowe przepisy wejdą  w życie już od środy  1 stycznia 2020 roku. Od tego dnia zacznie obowiązywać 30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu.

Z zapisu ustawy wynika, że termin zaczyna biec albo zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (czyli używanego z rynku wtórnego), albo dopuszczenia przez naczelnika urzędu celno-skarbowego do obrotu pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej, albo sprowadzenia pojazdu do Polski z państwa należącego do UE.

Należy zaznaczyć,  iż zgodnie z nowymi przepisami osoba, która sprzedaje samochód powinna w terminie 30 dni przyjść do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu i w wydziale komunikacji zgłosić transakcję, przedstawiając dokumenty – umowę, fakturę, darowiznę.  Ten sam obowiązek dotyczy kupujących, którzy dodatkowo powinni pojazd zarejestrować. Jeśli rejestracja nie jest możliwa, bo samochód jest uszkodzony lub nie ma ważnych badań technicznych, żeby uniknąć kary wystarczy jedynie zgłosić kupno. 

lim. 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider