Październik to miesiąc seniora. Święto to obchodzone jest pierwszego października. Ale ze względu na różnego rodzaju okoliczności uroczystości związane z tym świętem są organizowane w różne dni tego miesiąca.
Celem święta jest społeczne kształtowanie postrzegania osób starszych, którzy po wieloletniej pracy zawodowej przebywają już na zasłużonej emeryturze. Stąd też podejmowane i organizowane są działania na rzecz grupy senioralnej w różnej formie np. spotkania kulturalne, zabawy, festyny, warsztaty etc.
Dbanie o seniorów jest bardzo ważne, z racji tego, iż my sami – będziemy także oczekiwać pomocy od młodszego pokolenia. Trzeba pamiętać że w jesieni życia osoby oczekują od nas szacunku, wsparcia, potrzebują niekiedy chociażby zwykłej rozmowy, chcą pójść do sklepu czy na spacer .
Dlatego też to święto od kilku lat organizowane jest przez zarząd osiedla nr 3, którego przewodniczącym jest Stanisław Jankowski. Zarząd tego osiedla działa bardzo prężnie, więc podjęto decyzję o rozszerzeniu współpracy i nawiązano kontakty z innymi zarządami tj. Zarządem Osiedla nr 1 – gdzie przewodniczącą jest Elżbieta Majewska, Zarządem Osiedla nr 2 – przewodniczący Henryk Grześ i Zarządem Osiedla nr 4 – tu funkcję przewodniczącego pełni Barbara Rogalska. Podjęta współpraca ma na celu dalsze integrowanie środowiska seniorów na różnej płaszczyźnie i formie.
Zorganizowanie spotkania miało miejsce w kawiarni ARTYSTYCZNA ciechanowskiego domu kultury i związane było ze stuleciem odzyskania niepodległości. Przygotowany program artystyczno-poetycki trwał blisko trzy godziny – a seniorzy bawili się znakomicie degustując napoje, soki i ciastka.
Program rozpoczął się występem ciechanowskich artystów Joanny Kiszkurno i Roberta Bartołda. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki znanych piosenkarzy z lat 60 –tych i 70-tych XX wieku. Wokaliści wykonali też własne utwory (tekst i muzyka).
Zdzisław Zembrzycki ciechanowski poeta czytał swoje wiersze. Zaznaczył że w wydanych tomikach poezji znajduje się trzy tysiące utworów. To także żeglarz i społecznik.
Nawiązując do zbliżającego się święta niepodległości (1l listopada) z repertuarem patriotyczno-wojskowym wystąpił opinogórski zespół wokalny MELODIA pod artystycznym kierownictwem Jerzego Szpojankowkskiego. W dalszej części programu opinogórscy artyści zaprezentowali utwory lżejsze i weselsze.
Gośćmi spotkania byli Jerzy Karwowski – kierownik referatu koordynacyjnego i strażnik Anna Wodzyńska pracownicy Straży Miejskiej.
W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest skuteczny przepływ informacji – szczególnie w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa mówił w swoim wystąpieniu kierownik Karwowski. Mocno zaakcentował, iż to osoby starsze nader często narażone są i padają ofiarą nieuczciwych transakcji, umów, wyłudzeń itp. Szybkie podejmowanie decyzji bez właściwego przemyślenia, zastanowienia – powoduje, że w takim wypadku są łatwym kąskiem dla nieuczciwych ludzi. Zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo osób starszych na drogach – zwłaszcza nieoświetlonych. Osoby takie winny mieć światła odblaskowe, które mogą zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom. Stąd też seniorzy otrzymali znaczki i opaski odblaskowe.
Organizatorzy serdeczne podziękowania kierowali także do sponsorów.

Fot. Anna Kłys
Bożenna Kacpura

Polub nas na FB

previous arrow
next arrow
Slider
Slider
Slider
previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider
Slider
Slider