Po raz trzeci już w ośrodku kultury w Strzegowie odbyło się spotkanie z okazji święta ziemniaka. Ziemniaki stanowią podstawę naszego wyżywienia, a w ślad za nim „podąża” polska kura. Rosół i ziemniaki były kiedyś na wiejskich stołach obowiązkowym niedzielnym obiadem. Ponoć w wielu domach tę tradycję ciągle się zachowuje.

Przy okazji wspomnianego święta różne organizacje gminne, formalne i nieformalne mogły pochwalić się talentami kulinarnymi, uczestnicząc w konkursie kulinarnym prezentującym dania z ziemniaków i kurczaków.  W bieżącym roku do udziału w konkursie zgłoszono aż trzynaście stoisk, które z trudem ustawiono w sali widowiskowej ośrodka. Może było ciut tłoczno, ale za to bogato, kolorowo i smacznie. Środek sali pozostawiono wolny, bo po zakończeniu degustacji i wręczeniu nagród przewidziane były tańce.

Konkurs należy nazywać spotkaniem integracyjnym. Najważniejsze bowiem w całej organizacji „ziemniaczano- kurczakowej” imprezy jest to, że święto ziemniaka skupia w jednym miejscu ludzi z różnych wsi i miast, z różnych grup społecznych i wiekowych. Poprzez podobne działania ludzie razem pracują, wspólnie się bawią, jednym słowem- integrują się mimo woli. A przecież tylko ludzie, którzy się znają i czują ze sobą dobrze mogą razem pracować i stworzyć wspólnie coś dobrego, co przyniesie wzajemną radość i satysfakcję. W gminie Strzegowo istnieje osiemnaście działających kół gospodyń. Rzadko zdarza się tak duża aktywność wiejskiej społeczności w innych gminach.  Co ciekawe, w gminie tej bardzo aktywni są także panowie – strażacy, którzy pomagają swoim paniom w pracy społecznej.

Na pochwałę zasługuje Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który włączył się w działania kulturalne ośrodka kultury, jest wspierany przez dyrektorkę i znalazł w ośrodku wygodne, przytulne lokum.

Święto ziemniaka udało się doskonale także dlatego, że każdy włożył w przygotowania kawałek serca, a gdy chce się zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, to musi się udać!

no images were found

 

Kazik Kosmala