Już po kilku minutach postoju w słońcu temperatura w aucie osiąga śmiertelnie niebezpieczne wartości. Zagrożone są głównie dzieci i zwierzęta. 

Testy pokazują, że samochód, który jest szklano-metalową puszką, ma cechy podobne do szklarni: w środku może być znacznie cieplej niż na zewnątrz. Temperatura osiąga najwyższą wartość pod dachem i na wysokości głów pasażerów – jeśli na zewnątrz jest 35ºC, termometr umieszczony w środku może zanotować nawet 70ºC!Takie warunki są śmiertelnym zagrożeniem dla słabszych jednostek –już po dwóch minutach można stracić przytomność! Nieco wolniej nagrzewają się samochody z szybami oklejonymi folią, ale te z kolei także wolniej wytracają zgromadzone ciepło.

Dzieci o wiele bardziej niż dorośli są podatne na odwodnienie, z powodu wystawienia na działanie wysokiej temperatury cierpią na bóle głowy i omdlenia. Dlatego nigdy, przenigdy nie wolno zostawiać dzieci w zamkniętym aucie na słońcu, a nawet w cieniu – jeśli na zewnątrz panuje wysoka, niekomfortowa temperatura. Jeśli chodzi o zwierzęta, np. psy, ich odporność na przegrzanie jest różna w zależności od rasy. Niektóre duże psy (np. nowofundlandy) są skrajnie wrażliwe na gorąco i w czasie upału w ogóle źle znoszą transport samochodem bez wydajnej klimatyzacji. W aucie powinny mieć zapewniony regularny dostęp do miski z wodą, a na krótkim nawet postoju – co najmniej otwarte okna.

A w Ciechanowie wystartowała akcja społeczna:

“Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie” 

Celem akcji jest uświadomenie rodzicom i opiekunom, z jak ogromym  niebezpieczeństwem wiąże się pozostawienie swoich podopiecznych w zamkniętym aucie. 

21 czerwca (niedziela) o godzinie 16:00 na terenie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie odbędzie się drugi etap akcji “Nie zamykaj dzieci i zwierząt w samochodzie”. Bedzie to pokaz przeprowadzony przez zawodowego ratownika ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Organizatrem akcji  jest Stowarzyszenie Mistrzowie Sztuki.

red. 

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska