1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
A jak będą wyglądać ciechanowskie uroczystości?
Oficjalne uroczystości rozpoczną się w poniedziałek, 1 marca o godzinie 17.00 przez budynkiem PUBP w Ciechanowie przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych. Jak udało nam się dowiedzieć tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ze względu na sytuację epidemiologiczną będą skromne. Przy pamiątkowej tablicy będzie warta honorowa. Uroczystości zostaną zorganizowane przez Starostwo Powiatowe oraz 5.Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

Mil.

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider