Ciechanowscy społecznicy nie ustają w staraniach aby w murach byłej katowni UB stworzyć Muzeum Historyczne, upamiętniającego walkę mieszkańców Ciechanowa i regionu o wolną i niepodległą Polskę, począwszy od 1914 r, i odzyskanie Niepodległości w 1918 r., poprzez międzywojnie, II wojnę światową, lata reżimu komunistycznego oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego i Solidarności. Miejsce to miałby pokazywać martyrologię polskiego społeczeństwa, polskich żołnierzy antykomunistycznego podziemia, polskich patriotów.
Działania mające na celu utworzenie placówki o walorach historycznych ale i edukacyjnych rozpoczęły się dwa lata temu. Tego żmudnego przedsięwzięcia podjął się Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Na wniosek społeczników w maju 2018 r. Rada Miasta Ciechanów przyjęła stosowną uchwałę o utworzeniu takiej placówki , ale z powodu braku funduszy dotychczas nie zrobiono nic więcej. Pod koniec 2019 roku wnioskodawcy podjęli zintensyfikowane działania mając na celu pilne zabezpieczenie historycznych napisów na ścianach wyrytych w tym budynku.
Dzięki staraniom organizacji społecznych problem niszczenia historycznych napisów na ścianach byłego więzienia PUBP w Ciechanowie zainteresował się konserwator zabytków. O sprawie powiadomiono również Instytut Pamięci Narodowej.
W czwartek 21 listopada w piwnicach budynku przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych odbyły się oględziny. Wzięli w nich udział przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Jadwiga Płodziszewska ze Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Arkadiusz Gołębiewski – dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, Honorowy Obywatel Miasta Ciechanów oraz wydawca i redaktor naczelny Czasu Ciechanowa.
– Zawiadomieniem z dnia 19 grudnia 2019 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków; inskrypcji martyrologicznych stanowiących ślad przetrzymywania więźniów politycznych w latach 1945-1956 , znajdujących się na ścianach pomieszczeń piwnicznych, zlokalizowanych w dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, obecnie budynku mieszkalnego przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych 21 w Ciechanowie, gm. Ciechanów pow. ciechanowski. W związku z powyższym Kierownik Delegatury w Ciechanowie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa z prośbą o wydanie opinii dotyczącej oceny wartości reliktów inskrypcji martyrologicznych zachowanych na ścianach pomieszczeń piwnicznych dawnej siedziby PUBP w Ciechanowie – Wioletta Łabuda-Iwaniak
Kierownik Biura ds. Komunikacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Oddział Terenowy NID w Warszawie, prowadzący sprawę zorganizował oględziny wnioskowanych pomieszczeń w dniu 17 lutego 2020 r. Podczas wizji lokalnej udostępniona została tylko połowa piwnic. Niestety z powodu niedostępności pozostałych pomieszczeń piwnic nie było możliwe zapoznanie się ze stanem aktualnym zachowania inskrypcji. Konieczne jest zorganizowanie kolejnych oględzin, co znacząco wydłuża czas wykonania opinii. Narodowy Instytut Dziedzictwa wydaje opinie i ekspertyz z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na rzecz organów administracji publicznej w tym wojewódzkich konserwatorów zabytków, którym przekazuje gotową opinię. Przed jej ukończeniem NID nie udziela informacji dotyczących opiniowanej sprawy – wyjaśnia.
mil.
Więcej w papierowym wydaniu CC