Od kilku lat czeka na drugie życie. Mowa o zabytkowym drewnianym budynku dawnej Kolei Nadwiślańskiej w Ciechanowie.


Budynek zniknął z mapy miasta 6 lat temu wraz z budową parkingu oraz zagospodarowaniem terenu wokół dworca PKP w Ciechanowie. To właśnie za zgodą konserwatora zabytków i pod nadzorem konserwatorskim zdemontowany został zabytkowy drewniany budynek, którego przeniesienie jest planowane na działkę przy ul. Fabrycznej.

Teraz wydaje się, że sprawa rekonstrukcji budynku jest coraz bliższa, gdyż miasta Ciechanów otrzymało 1,3mln zł rządowego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Te środki, które otrzymaliśmy w ramach tego programu pozwolą nam na odbudowę  – powiedziała Iwona Kowalczuk, zastępca prezydenta Ciechanowa.

Elementy rozebranego budynku zostały zdemontowane i zakonserwowane i na podstawie tych elementów budynek zostanie odbudowany. Jednak zmieni się jego przeznaczenie. Dawniej mieszkały w nim rodziny pracujące na kolei, teraz miasto planuje utworzenie w nim m.in. muzeum Kolei Nadwiślańskiej oraz punktu informacji turystycznej.

Jak powiedziała Iwona Kowalczuk, zastępca prezydenta Ciechanowa pozyskane środki stanowią jedynie połowę kwoty potrzebnej na realizację tego zadania. Wkrótce miasto ma ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje tę inwestycji.

Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Zakończenie zadania ma nastąpić w przyszłym roku.

 

 

Mil.
Fot. Ogólnopolska Baza Kolejowa

 

 

treść

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska