W województwie mazowieckim znajdują się 123 czarne punkty wodne, w tym 23 w subregionie ciechanowskim. W dniu dziejszym, 7 lipca odbyłą się konferencja prasowa z udziałem marszałka Adama Struzika, Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie Zbigniewa Andresa, Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrada Wojnarowskiego oraz przedstawicieli WOPR.
W tym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło już 18 osób. Tymczasem najtragiczniejsze w skutkach są lipiec i sierpień. W zeszłym roku było 69 utonięć, a w 2021 r. – 38. W subregionie ciechanowskim w 2022 r. woda pochłonęła 5 ofiar. Statystyki potwierdzają, że do wypadków przede wszystkim dochodzi w miejscach niestrzeżonych i nieznanych. Woda potrafi być niebezpieczna i nieobliczalna. Zachowajmy więc rozsądek, nie ignorujmy tablic ostrzegawczych, stosujmy się do poleceń policji i ratowników medycznych– podkreśla marszałek Adam Struzik.
Od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Insp. Zbigniew Andres, Komendant Powiatowy Policji w Ciechanowie wskazuje, że oprócz działań profilaktycznych, jak akcje „Czarny punkt wodny”, „Bezpieczne wakacje” czy „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, policja prowadzi również działania kontrolne. – Już kilka tygodni przed wakacjami spotykamy się z uczniami w szkołach i przedszkolach, gdzie rozmawiamy o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Pełnimy też służbę w rejonach kąpieliska miejskiego Krubin i wyrobiska Bagry, nadzorujemy przestrzeganie zakazów kąpieli w miejscach niebezpiecznych oraz spożywania alkoholu.
W tym roku, po raz pierwszy, w identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych nad wodami na terenie Mazowsza zaangażowane zostały podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego. W Ciechanowie na liście czarnych punktów wodnych znajduje się Wyrobisko Bagry. – Regularnie patrolujemy miejsca wskazane jako czarne punkty. Przestrzegamy przed zagrożeniami osoby, które czasami, pomimo tablic ostrzegawczych, przebywają na tym terenie. Zachęcamy do korzystania z kąpielisk bezpiecznych, czyli takich, które są strzeżone przez ratowników WOPR. Akweny oznaczone znakiem czarnego punktu wodnego mogą wydawać się miejscami atrakcyjnymi do wypoczynku, natomiast są bardzo zdradliwe – zaznacza Igor Wiloch, prezes zarządu WOPR w Ciechanowie.
Podczas spotkania ratownicy z ciechanowskiego WOPR przeprowadzli pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz opowiedzieli, co robić, gdy zauważymy tonącego.
red.
fot. UMWM