Zbliża się kolejne powołanie do służby w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W najbliższy weekend brama koszar przy ulicy Wojska Polskiego w Ciechanowie, otworzy się dla ponad 300 ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej.

30 czerwca, po raz trzeci rozpocznie się proces szkolenia Terytorialsów do
5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy z powiatu ostrołęckiego, makowskiego, wyszkowskiego i pułtuskiego, po zakończeniu szkolenia podstawowego na Ośrodkach Szkolenia Poligonowego w Orzyszu, zasilą szeregi nowo formującego się batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Dokompletowane zostaną również istniejące już bataliony w Ciechanowie i Siedlcach.

Lipcowe przedsięwzięcie, to największe jak do tej pory, szkolenie żołnierzy Brygady z północnego Mazowsza. Jego zwieńczeniem, będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 15 lipca na Stadionie Miejskim w Ostrołęce.

Przygotuj się już dziś!         

Zanim rozpocznie się szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka”, warto się do niej przygotować. Szkolenie wymaga sprawności fizycznej – zadbaj o nią wcześniej! Aby skupić się na zagadnieniach związanych ze szkoleniem, postaraj się załatwić wszystkie sprawy urzędowe, zanim przybędziesz od jednostki wojskowej.

Co zabrać ze sobą na szkolenie?

Podczas powołania do Terytorialnej Służby Wojskowej, każdy Terytorials otrzyma podstawowe wyposażenie, jednakże warto pamiętać o zabraniu przyborów kosmetycznych, środków do prania, przyborów do czyszczenia obuwia, apteczki czy małego zestawiu do szycia.

Do końca 2018 r. zaplanowanych jest kolejnych pięć szkoleń podstawowych – przeznaczonych dla osób, które nie miały przysięgi wojskowej oraz 5 szkoleń wyrównawczych – dla osób które składały już przysięgę na sztandar.

Proces formowania 5. Mazowieckiej Brygady OT zakończy się w 2019 r.

 

 

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej