Ratusz uruchomił sprzedaż preferencyjną węgla 24 listopada. Dotychczas do Ciechanowa przyjechały trzy transporty węgla. Miasto sprzedało już 194 tony orzecha i 89,5 tony groszku. Planowane są kolejne transporty tego sortymentu. Mieszkańcy wnioskują jeszcze o 207,5 tony orzecha i 178,5 tony groszku. Zakup węgla kostki zadeklarowało 460 gospodarstw domowych. Liczba złożonych przez ciechanowian wniosków przekłada się na zapotrzebowanie w ilości 700 ton na ten rodzaj węgla.

Do tej pory, mimo licznych interwencji, rządowa spółka PGE Paliwa nie umożliwiła dostarczenia ciechanowianom węgla kostki, o który wnioskowała prawie połowa osób. Ten rodzaj surowca nadal nie jest dostępny w składzie węglowym w Braniewie, przy granicy polsko-rosyjskiej, wskazanym dla Ciechanowa. W związku z zaistniałą sytuacją, ratusz skierował do premiera Mateusza Morawieckiego skargę.

– Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej niż medialne zapewnienia dotyczące dostępności węgla i jego dobrej jakości. Mając na uwadze, że jesteśmy w trakcie sezonu grzewczego, kiedy to temperatura spada nawet do -15°C, taka sytuacja jest niedopuszczalna. Zwracam się z wnioskiem o pilną interwencję Pana premiera w zakresie dostępności i jakości oferowanego paliwa przez spółki Skarbu Państwa –pisze w skardze do premiera sekretarz miasta Adrianna Saganek, która w ratuszu nadzoruje proces sprzedaży węgla mieszkańcom.

Miasto wstrzymało też przekazanie mieszkańcom kolejnego, trzeciego transportu węgla. Każde z dotychczasowych zamówień przechodziło badania jakości surowca. Kontrole do tej pory były poprawne.

– Jednakże badania zlecone 12 i 13 grudnia firmie zewnętrznej przez miejską spółkę PEC Ciechanów Sp. z o.o. wykazały, iż węgiel oferowany aktualnie przez państwową spółkę PGE Paliwa ma niską wartość energetyczną (dla węgla o sortymencie 25+ mm – tzw. orzech aktualnie wynosi 23 209 kJ/kg). Surowiec w poprzedniej dostawie o tym sortymencie posiadał wartość energetyczną na poziomie 26 261 kJ/kg, a więc widoczny jest spadek wartości opałowej z dostawy na dostawę. Również wyniki analizy uziarnienia aktualnego, nieprzekazanego mieszkańcom zamówienia będą przedmiotem reklamacji składanej przez miasto. Prawie 30% zawartości frakcji poniżej 25 mm (tzw. podziarno) świadczy o tym, iż jest to węgiel niezgodny z obowiązującymi normami uregulowanymi rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, gdzie norma dla podziarna w ww. sortymencie wynosi max. 10%. – informuje Urząd Miasta Ciechanów. 

Zasady dystrybucji surowca przez samorządy reguluje ustawa. Jak podkreśla ratusz, miasto nie ma wpływu na to, jaki rodzaj węgla, ani w jakim terminie udostępni spółka państwowa PGE Paliwa, wyznaczona jako podmiot realizujący dostawy dla Gminy Miejskiej Ciechanów.

 

źródło:UM

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska