Na ulice Ciechanowa wyjedzie elektryczne auto z systemem mierzącym jakość powietrza. Mobilne laboratorium będzie kolejnym po dronie antysmogowym narzędziem wykorzystywanym przez Straż Miejską do prowadzenia kontroli palenisk. Na zakup pojazdu i przyrządów pomiarowych ratusz pozyskał pół miliona złotych z Unii Europejskiej.

Straż Miejska w Ciechanowie będzie wykorzystywać do prowadzenia kontroli jakości powietrza nowy samochód o napędzie elektrycznym, wyposażony w urządzenia pomiarowe: przenośny analizator pyłu (PM10, PM2.5 i PM1.0), kamerę termowizyjną, zestaw do poboru próbek popiołu z paleniska, sito do analiz, wilgotnościomierz, pirometr laserowy i przenośny detektor wielogazowy.

Mobilne laboratorium będzie kolejnym, po dronie antysmogowym, narzędziem, które umożliwi zintensyfikowanie cyklicznych kontroli jakości powietrza w Ciechanowie, których celem jest ograniczenie stosowania w instalacjach grzewczych tzw. zakazanych paliw.

Kontrole Straży Miejskiej w terenie mają skutecznie zniechęcać mieszkańców do wrzucania odpadów do palenisk domowych. Stwierdzenie obecności toksycznych gazów lub nietypowych wartości niektórych parametrów w dymie unoszącym się z komina jest przesłanką do przeprowadzenia kontroli we wskazanym przez czujniki miejscu. W przypadku wykrycia spalania niedozwolonych materiałów podejmowane są stosowne czynności, a osoba odpowiedzialna za ich spalanie podlega zgodnie z przepisami karom, w tym finansowym.

Działania Straży Miejskiej wesprze też kampania edukacyjna prowadzona m.in. podczas akcji ekologicznych, imprez kulturalnych oraz w placówkach edukacyjnych na terenie Ciechanowa.

Na realizację projektu ciechanowski ratusz pozyskał pół miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej (Program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027) w ramach środków na zielony rozwój Mazowsza, w tym wspieranie rozwoju efektywności energetycznej. Wniosek Urzędu Miasta Ciechanów otrzymał najwyższą ocenę punktową wśród wszystkich złożonych w tym naborze.

 

źróło:UM

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska