Emisja do wysokości 40 m gazów i pyłów pochodzących głównie z domowych instalacji grzewczych nazywana jest niską emisją. Zanieczyszczenia te w głównej mierze odpowiadają za przekroczenie norm w powietrzu silnie rakotwórczych węglowodorów aromatycznych oraz powstawanie smogu.

W celu zapobieżenia ich negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko, w roku 2017 wprowadzono na obszarze województwa mazowieckiego
ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa, Dz. Urz. Woj. Maz z 2017 r., poz. 9600, z późn. zm.: Dz. Urz. Woj. Maz. z 2022 r., poz. 5147). Zakazano korzystania z następujących paliw: mułów i flotokocentratów węglowych, które powstają jako odpad przy wzbogacaniu węgla, węgla brunatnego oraz innych paliw z niego produkowanych, węgla kamiennego sypkiego o uziarnieniu do 3 mm., który zawiera się w miale węglowym oraz paliw z biomasy, w tym drewna o wilgotności powyżej 20%. Wprowadzono ponadto ograniczenia w zakresie możliwości korzystania z instalacji grzewczych na paliwa stałe, dozwolone jest korzystanie jedynie z tych spełniających wymogi ekoprojektu. Określają one sezonową efektywność energetyczną oraz emisyjność w odniesieniu do pyłów, organicznych związków gazowych, tlenku węgla i tlenków azotu. W przypadku kotłów na paliwa stałe opisuje je załącznik nr 2 do Rozporządzenia Komisji UE 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. (Dz. U. UE L 193 z 21.7.2015, str. 100 z późn. zm.: Dz. U. UE L 346 z 20.12.2016, str. 51), zaś w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (np.: kominek, piec kaflowy, piecokuchnie) załącznik nr 2 do Rozporządzenia Komisji UE 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. (Dz. U. UE L 193 z 21.7.2015, str. 1 z późn. zm.: Dz. U. UE L 346 z 20.12.2016, str. 51).
Korzystanie z instalacji niespełniających powyższych wymagań będzie zakazane: od początku 2023 r. dla bezklasowych źródeł ciepła obejmujących kotły i miejscowe ogrzewacze
pomieszczeń, zaś dla kotłów klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 od początku 2028 r.. Kotły 5 klasy, które nie spełniają wymogów ekoprojektu mogą być użytkowane do ustania ich żywotności. W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń możliwe będzie dalsze korzystanie z nich jeśli zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych dla ekoprojektu.
W celu poprawy jakości powietrza w województwie mazowieckim w roku 2020 przyjęto Program ochrony powietrza (Dz. Urz. Woj. Maz. dla 2020 r., poz. 9595). Działania naprawcze, które przewidziano do realizacji obejmują ograniczenie emisji z procesu produkcji ciepła poprzez wymianę źródeł ciepła, zwiększenie powierzchni zieleni, prowadzenie przez samorządy gminne edukacji ekologicznej oraz kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej oraz utrzymanie czystości na terenie obszarów zabudowanych ograniczające wtórną emisję pyłu.
Działania, które mieszkańcy mogą podjąć w celu poprawy stanu jakości powietrza obejmują nie tylko te wymagające znacznych nakładów finansowych, jak np.: ocieplenie
budynków ograniczające ilość zużytego do ogrzewania paliwa i wymiana źródła ciepła (wsparcie zapewniają programy rządowe, np.: Czyste powietrze). Istnieją również inne działania, które każdy może podjąć. Podstawą jest zaprzestanie palenia odpadów, które stanowią: tworzywa sztuczne, odzież, buty i kolorowy papier, ale również drewno malowane i lakierowane, sklejki, płyty wiórowe, panele podłogowe, dykta, drewno impregnowane, podkłady kolejowe oraz drewno zanieczyszczone. Skoszona trawa, chwasty, liście i gałęzie to odpady zielone – ich palenie również jest zabronione. Należy rozważyć przejście na tzw. palenie od góry, które pozwala na ograniczenie ilości produkowanego dymu. Polega ono na tym, że paliwo spala się od góry, zaś kolejne porcje dokładne są z boku. Jeśli spalane jest drewno należy zadbać o jego należyte przygotowanie, tzw. sezonowanie. Żeby drewno dobrze wyschło powinno być porąbane i złożone na świeżym powietrzu, bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym na przyspieszenie schnięcia drewna jest ściągnięcie kory, która łatwo odchodzi od świeżo ściętego drzewa. Nie należy pociętego drewna składować w stos, powinno być odseparowane od gruntu i ułożone w sposób zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza, a także przykryte od góry, co zabezpieczy je przed opadami atmosferycznymi. Należy pamiętać, że drewno schnie tylko kiedy panują odpowiednio wysokie temperatury powietrza, zwykle od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Utrata każdego drzewa powinna być rekompensowana nasadzeniem nowego. Drzewa posiadają zdolność oczyszczania powietrza, dlatego też dbanie o odpowiednią powierzchnię lasów może ograniczyć problem zanieczyszczenia powietrza. Do zalesiania oraz tworzenia zadrzewień śródpolnych można otrzymać dopłatę. Niska emisja obejmuje nie tylko emisję kominową, ale również pochodzącą z transportu. Należy rezygnować z samochodu (zwłaszcza jeśli nie jest elektryczny) zawsze jeśli jest to możliwe i korzystać z transportu zbiorowego, roweru, hulajnogi lub chodzić na piechotę.

                                    

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska