Już podczas najbliższej sesji Rady Miasta Ciechanów Radni pochylą się nad projektem uchwały dotyczącej pozbawienia tytułu “Honorowy Obywatel Miasta Ciechanowa” dwóch osób.


Honorowe Obywatelstwo Gminy Miejskiej Ciechanów to szczególny tytuł nadawany przez władze samorządowe osobie o uznanym autorytecie moralnym, która swoją postawą ma wpływ na kulturę, rozwój , znaczenie i sławę miasta Ciechanów. W dotychczasowym gronie wyróżnionych w mieście Ciechanów widnieją dwa nazwiska: rosyjskiego generała armii Nikołaja Grigorjewicza Laszczenki- ówczesnego sekretarza Komitetu Centralnego KPZR, któremu tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowa nadano w 1978 roku i rosyjskiego podpułkownika Armii Czerwonej, komendanta wojennego powiatu ciechanowskiego w okresie od stycznia do maja 1945 roku – Witalija Gierasimowicza Rolenki, który ten zaszczytny tytuł otrzymał w 1974 roku.

„Jak wynika z nielicznych ale dostępnych przekazów oficerowie ci nie są osobami o uznanym autorytecie moralnym. Wręcz przeciwnie, wykazywali się oni bezwzględnością i okrucieństwem w stosunku do osób zagrażających wprowadzeniu reżimu radzieckiego na ziemiach polskich i mających odmienne poglądy polityczne. W związku z tym trudno uznać ich działania za zgodne z postawą jaką prezentuje Honorowy Obywatel Ciechanowa.
Zarówno z wyżej przedstawionych powodów, jak i też w związku z nieuzasadnioną inwazją wojskową Rosji na Ukrainę, która przyczynia się do niszczenia kraju z nami sąsiadującego i śmierci wielu tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet i dzieci, stosownym jest aby z panteonu Honorowych Obywateli Ciechanowa, nazwiska ww. osób zostały usunięte” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie już jutro 28 kwietnia.

Red.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska