PKP SA rozstrzygnęły postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca kolejowego w Gąsocinie. Rewitalizacja dworca stała się możliwa po tym jak PKP zawarło porozumienie z Gminą Sońsk. O remont zabytkowego dworca zabiegał również poseł Maciej Wąsik. 

Dworzec znajduje się przy linii kolejowej nr 9 z Warszawy do Gdańska.

– Wg danych PKP SA obiekt został wybudowany w latach 1877-90 w ramach linii Mława – Kowel Towarzystwa Kolei Nadwiślańskiej.  Dworzec jest wpisany do rejestru zabytków. Od kilku lat jest wyłączony z użytkowania. Dotychczas wykonywano jedynie  doraźne prace zabezpieczające.

Według zamierzeń obiekt ma zostać gruntownie przebudowany, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Hol wejściowy pozostanie w centralnej części budynku z dwoma wejściami osłoniętymi zabytkowymi drewnianymi wiatrołapami. Zaplanowano wydzieloną poczekalnię, ogólnodostępne toalety oraz lokale komercyjne. Gmina Sońsk zadeklarowała najem powierzchni na cele społeczno-kulturalne, Przewidziano też zagospodarowanie otoczenia. Zwiększona zostanie liczba miejsc postojowych, wymieniona zostanie nawierzchnia placu, pojawi się wiata rowerowa.

PKP SA rozstrzygnęły postępowanie 22 sierpnia. O zamówienie ubiegały się cztery podmioty. Jedynym kryterium wyboru była cena. Wygrała spółka Maple z Katowic. Jako że postępowanie jest prowadzone w oparciu o procedury wewnętrzne, PKP SA nie informują kto jeszcze startował, ani jakie kwoty zostały zaproponowane. Wiadomo, że budżet został określony na kwotę blisko 651 tys. zł brutto.

Dokumentacja projektowa ma powstać w ciągu 62 tygodni od zawarcia umowy. Projektant będzie też sprawować nadzór autorski nad realizacją robót. Te – jak szacują PKP SA – powinny zakończyć się do 162 tygodni, licząc od zawarcia umowy projektowej.

red/PKP

 

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska