W Gołotczyźnie w minioną sobotę został otwarty Rodzinny Park Edukacji i Rozrywki. Wydarzeniu towarzyszyły wiele atrakcji. Gwiazdami wieczoru byli Beata Kozidrak z zespołem Bajm oraz Liber i Ino Ros.


Gołotczyzna jest miejscowością o ogromnym, ale do tej pory nie wykorzystywanym potencjale turystyczno-kulturalnym. Był to – po Warszawie – chyba najważniejszy ośrodek polskiego pozytywizmu za sprawą Aleksandra Świętochowskiego, u którego bywali pisarze, filozofowie, praktycy pracy organicznej i pracy u podstaw. W Gołotczyźnie mieści się Instytucja Kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego – Muzeum Pozytywizmu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstał Rodzinny Park Edukacji i Rozrywki, który został stworzony z myślą o aktywnym wypoczynku dla mieszkańców powiatu ciechanowskiego, jak również turystów z terenu województwa mazowieckiego.
Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względów krajoznawczych, lecz również rekreacyjnych, edukacyjnych i zdrowotnych, dedykowane wszystkim – od najmłodszych do najstarszych. W części rekreacyjnej dla dzieci dominującą rolę odgrywa woda z wykorzystaniem wielu form łączących zabawę z nauką (m.in. śruba Archimedesa, koło młyńskie). Na placu zabaw znajduje się ścianka wspinaczkowa oraz dwie „tyrolki” o długości 25 metrów każda. Na uwagę zasługuje fakt, że plac zabaw jest w części przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Całkowita powierzchnia placu zabaw: 2000 m2.


Walory zdrowotne zapewniają tężnie solankowe, usytuowane w otoczeniu zieleni, z wygodnymi miejscami siedzącymi. Mikroklimat powstający wokół tężni wykorzystywany może być zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i we wspomaganiu leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy i w przypadkach ogólnego wyczerpania. Licznie rozstawione ławeczki będą służyły nie tylko do odpoczynku, ale i do edukacji regionalnej – każda z innym patronem. Umieszczone obok informacje przypominają ludzi z terenu powiatu ciechanowskiego, którzy w praktyce realizowali idee pozytywistycznej pracy u podstaw.
Na terenie parku zlokalizowano 38 bulodromów – boisk do gry w petanque o całkowitej powierzchni: 2280 m2.


To tradycyjna prowansalska dyscyplina sportowa, polegająca na rzucaniu metalowymi kulami do wyznaczonego celu. Jej wyjątkowość polega na tym, że łączy integrację z rywalizacją, rekreację z duchem sportowej walki, przełamując bariery płci, wieku, siły i wytrzymałości fizycznej. Wymaga jedynie sprawności rozumianej jako umiejętność koncentracji, koordynacji ruchowej, zdolności analizowania i przewidywania sytuacji na placu gry.


Obrazu całości dopełniają dwa zbiorniki wodne wraz z nasadzeniami zieleni, która w pełni uwidoczni się w kolejnych latach.
W parku została stworzona aleja pamięci przy której pojawiły się ławeczki upamiętniające osoby szczególnie zaangażowane w rozwój powiatu ciechanowskiego, na różnych płaszczyznach.
Zlokalizowanie Rodzinnego Parku Edukacji i Rozrywki obok Muzeum Pozytywizmu – Oddziału Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie stworzy efekt synergii i podniesie atrakcyjność pięknej Gołotczyzny.


Całkowita powierzchnia parku przekracza 5 ha. Dla odwiedzających przygotowano 60 miejsc parkingowych dla aut osobowych oraz 30 dla rowerów.
Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia obiektu oraz wręczeniu wyróżnień dla osób zaangażowanych w powstanie obiektu.


– Jest dzisiaj za co dziękować. To szczególny dzień w życiu samorządu Gminy Sońsk. To szczególny dzień dla nas wszystkich tu zgromadzonych. Dziś dzięki inwestycji finansowanej przez powiat i samorząd województwa Mazowieckiego mamy ten niezwykle piękny i wartościowy teren służący w wielu aspektach każdej grupie społecznej. To ważne, że każdy będzie mógł z tego terenu korzystać – podkreślił w sowim wystąpieniu wójt Gminy Sońsk Jarosław Muchowski.


Obiekt otworzono wypuszczając w niebo kolorowe balony. Poświęcenia dokonał proboszcz Parafii Sońsk, ks. Krzysztof Jaroszewski.
– Miejsce to będzie dumą powiatu ciechanowskiego. Do tej pory dużo mówiło się o Opinogórze, teraz dużo zacznie się mówić o Gołotczyźnie – przekonywała starosta Joanna Potocka – Rak.

Podczas wydarzenia na scenie pojawiło się wielu utalentowanych mieszkańców powiatu ciechanowskiego zespoły taneczne Noise, Zumba, Freskshow, oraz lokalni muzycy i zespoły: Kinga Grabowska, Karolina Nowak, Marta Skibińska, Kaja Grzelak, Gabriel Staszewski, Siostry Kucanki, Chór Sonata z Sońska.

Oprócz słuchania muzyki, można było skorzystać licznych dodatkowych atrakcji, dostępnych w dniu otwarcia, z czego chętnie korzystały rodziny z dziećmi.
Pogoda również sprzyjała wydarzeniu, co przyciągnęło uczestników zabawy. W godzinach wieczornych na scenie wystąpił Liber i Ino Ros oraz Beata Kozidrak i Bajm. Wydarzenie zwieńczyła zabawa taneczna.

Imprezę poprowadzili: Małgorzata Milewska – zastępca dyrektora w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie i Aleksander Sikora – prezenter telewizyjny.

 

Mil.
Fot. Kazik Kosmala

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska