Podczas obrad dotyczących finansów publicznych, w trakcie trwającego posiedzenia Senatu, Senator Krzysztof Bieńkowski podjął dyskusję z Ministrem Finansów o potrzebie zwrócenia uwagi na sytuację budżetową samorządów szczebla powiatowego.

– Zasobność finansów powiatowych stanowią subwencje oraz dotacje budżetowe. Samorządy powiatowe są uzależnione od środków zewnętrznych, co utrudnia prawdziwą samorządność w pełnym tego słowa znaczeniu – powiedział Senator Bieńkowski.

Senator Bieńkowski zwrócił się do Ministra Finansów aby przy pracach nad wprowadzeniem nowego mechanizmu finansowania samorządów uwzględnić znaczący deficyt finansów powiatów w Polsce.

Minister Finansów przychylił się do sugestii Senatora Bieńkowskiego.

Obecnie budżety powiatów opierają się w dużej mierze na otrzymywanej z budżetu państwa subwencji oraz dotacjach celowych udzielanych na realizację zadań zleconych. Co prawda dochód powiatów stanowią również wpływy z podatku od osób fizycznych PIT (10,25% podatku od osób zamieszkujących powiat) i od osób prawnych CIT (1,4% podatku firm, które mają siedzibę na terenie powiatu), ale są to udziały o wiele niższe niż w przypadku gmin. Większość środków jakimi mogą dysponować powiaty pochodzi z budżetu Państwa, dochody własne są znikome, co wiąże się z brakiem samodzielności finansowej i dochodowej, a środków jest niewspółmiernie mało w stosunku do potrzeb.

 

źródło: Biuro Senatora Bieńkowskiego 

Reklama
Baner_czas ciechanowa
previous arrow
next arrow
Baner_czas ciechanowa
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
1-min
Reklama
cicholska
Reklama
koptrans-2022
Reklama
T4P-2
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
Strony Internetowe Ciechanów