Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w międzynarodowym Basic Mountain Training Summer Course w Sachkhere Mountain Training School. Szkolenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej Gruzji.

Basic Mountain Training Summer Course w Sachkhere Mountain Training School realizowane było w ramach partnerstwa i współpracy międzynarodowej. W letnim szkoleniu górskim wzięli udział żołnierze z wielu państw, w tym Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na co dzień służą w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.


Aktywność na dużych wysokościach wymaga specjalistycznej wiedzy, wyposażenia górskiego oraz odpowiedniego przygotowania fizycznego, dlatego w pierwszych dniach instruktorzy przekazywali kursantom niezbędną wiedzę teoretyczną. Żołnierze poznali zasady m.in. bezpieczeństwa podczas przemieszczania się na dużych wysokościach, wspinaczki wysokogórskiej, a także organizowania marszy w terenie górskim.


Kolejne dni obejmowały zajęcia praktyczne. Żołnierze przystąpili do wykonywania zadań z zakresu wspinaczki skałkowej na sztucznych i naturalnych ścianach, pokonywania drogi oporęczowanej z wykorzystaniem technik linowych (zjazd po linie, podchodzenie na przyrządach) czy przekraczania przeszkód terenowych i rwącej rzeki. Przećwiczono również elementy pomocy medycznej i ewakuacji rannego z górzystego rejonu działań. Ważnym elementem, a zarazem ciekawym doświadczeniem dla żołnierzy było zorganizowanie bazy i bytowanie na dużych wysokościach u podnóży góry Khikata (2245 m n.p.m.).


– Udział w kursie był sprawdzeniem samego siebie, nie tylko pod względem fizycznym, ale psychicznym. Wspaniała lekcja – jak panować nad strachem (duże wysokości, ekspozycje) i emocjami by wykonać prawidłowo zadania, pamiętając przy tym, że musimy wzajemnie sobie ufać – powiedziała jedna z uczestniczek kursu z 54 blp w Zegrzu Południowym.


Podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności kursantów był egzamin: z technik linowych, wiązania węzłów wspinaczki z asekuracją, wspinaczki po linie przy użyciu przyrządów, zjazdu po linie oraz marszu górskiego na dystansie ok 10 kilometrów z 12 kg obciążeniem w limicie czasowym 2,5h. Żołnierze, którzy zaliczyli pozytywnie egzaminy otrzymali certyfikaty.

Gruzińska Gwardia Narodowa jest partnerską formacją dla 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki wzajemnej współpracy Terytorialsi 5MBOT mieli możliwość uczestniczyć w trzytygodniowym szkoleniu. „Basic Mountain Training Summer Course” jest pierwszym etapem gruzińskiego szkolenia górskiego. Jego celem jest przygotowanie żołnierzy do bezpiecznego działania na dużych wysokościach, a także podejmowania działań w sytuacjach kryzysowych, gdzie konieczna jest umiejętność przetrwania, wykorzystania technik ewakuacji rannego czy zorganizowania akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

 

ŹRÓDŁO:5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska