5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Wyszkowie realizuje działania w ramach zarządzania kryzysowego, mające na celu przeciwdziałanie skutkom powodzi na terenie północnego Mazowsza, w okolicach Wyszkowa.


5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Państwowa Straż Pożarna w Wyszkowie realizuje działania mające na celu zapobieżenie skutkom powodzi na obszarze północnego Mazowsza, objętym kryzysem, w szczególności w miejscowościach: Drogoszewo, Młynarze.

Terytorialsi prowadzą patrole piesze i na pojazdach, monitorując stan wałów przeciwpowodziowych i stan rzeki Bug. Żołnierze przy wykorzystaniu samochodów terenowych zapewniają dojazd dzieci do szkoły oraz do pobliskich posesji przez zalane drogi. W trakcie patroli rozmawiają z mieszkańcami i pytają o ich potrzeby.
W ramach działań Terytorialsi zabezpieczyli budynki mieszkalne i gospodarcze przed podtopieniem układając wokół nich obwałowania. Wspólnie ze strażą pożarną umacniali wały nadbrzeżne workami z piaskiem. Ma to zasadnicze znaczenie dla ochrony mieszkańców przed nadmiernym napływem wody.

„Żołnierze realizują postawione zadania z determinacją i zaangażowaniem, aby zapewnić pomoc mieszkańcom dotkniętym kryzysem. Nasze działania są skoordynowane i oparte na współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Jesteśmy gotowi podjąć wszelkie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie dla potrzebujących” – powiedział płk dr Paweł Lech, dowódca 5 MBOT.

Ponadto, żołnierze Mazowieckiej Piątki pozostają w gotowości do prowadzenia rozpoznania i monitorowania stanu pobliskich rzek z powietrza (w tym Wisły w okolicy Wyszogrodu) przez Grupę Rozpoznania Obrazowego z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na jeszcze dokładniejszą ocenę sytuacji oraz lepsze planowanie działań przeciwpowodziowych. Terytorialsi z północnego Mazowsza gotowi są do szybkiej reakcji w przypadku pogorszenia się sytuacji – ewentualnej ewakuacji ludności, zwierząt i mienia z zalanych gospodarstw.

Przeciwdziałanie sytuacji kryzysowej obejmuje nie tylko bezpośrednie interwencje na miejscu, ale także działania logistyczne. 5 Mazowiecka Brygada OT utrzymuje stały kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe, pozostając w ciągłej gotowości do szybkiego reagowania i w razie konieczności do zwiększenia zaangażowania sił i środków wykorzystywanych do udzielenia pomocy lokalnej społeczności.

 

źródło: 5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska