4 lutego, w całej Polsce, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, podczas której żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekonują młodych mieszkańców Północnego Mazowsza, że Wojska Obrony Terytorialnej to perspektywistyczna, pełna wyzwań i atrakcyjna służba, którą można łatwo łączyć z dotychczasową pracą.
Od początku lutego nie tylko na Północnym Mazowszu, ale w całej Polsce odbywa się kwalifikacja wojskowa osób rocznika 2000 i starszych. Oprócz przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień, w kwalifikacji na terenie Północnego Mazowsza, udział biorą również żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ‘Rój”, którzy zachęcają młodych ludzi do wstąpienia w szeregi WOT, opowiadają o przebiegu swojej służby, o zasadach rekrutacji do WOT a także kryteriach jakie należy spełnić wstępując do Terytorialsów.
W najbliższym czasie kwalifikacja wojskowa z udziałem żołnierzy WOT odbędzie się w Legionowie, Ciechanowie, Mławie, Płońsku, Żurominie, Makowie Mazowieckim, Ostrołęce, w Siedlcach, w Warszawie i w Wołominie.
W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” służy już ponad 1600 żołnierzy z czego ponad 1300 stanowią ochotnicy pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Najbliższe szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie miały styczności z wojskiem odbędzie się 30 marca. Brygada planuje również przeprowadzenie szkolenia w okresie wakacyjnym, podobnie jak to było w czasie zimowej przerwy w nauce. Organizując szkolenia podczas wakacji 5 MBOT wychodzi naprzeciw młodemu pokoleniu. Uczniowie i studenci, chcący zasilić szeregi Terytorialsów, nie muszą rezygnować z nauki na rzecz szkolenia. Szkolenie podstawowe w ramach letnich wakacji odbędzie się tuż po rozdaniu świadectw czyli 22 czerwca. Osoby chcące spróbować własnych sił wśród Terytorialsów, już teraz powinny złożyć wniosek o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem, obecnie w szeregach WOT służy 18 tysięcy żołnierzy, z czego 15 tys. to ochotnicy. Misją WOT jest wspieranie lokalnych społeczności.

Aneta SZCZEPANIAK