Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa farmy fotowoltaicznej w cukrowni w Glinojecku. – Ta inwestycja jest jednym z kroków w naszej transformacji środowiskowej, polegającej między innymi na przestawieniu naszej energetyki na odnawialne źródła energii w całym cyklu produkcji cukru. To jest jeden z naszych głównych celów w ramach strategii zrównoważonego rozwoju – mówi Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska.


Gdy farma powstanie i zacznie produkować energię elektryczną na potrzeby cukrowni, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 1 500 ton rocznie. To tak, jakby z polskich dróg zniknęło 400 samochodów na olej napędowy przejeżdżających w ciągu roku 20 tys. kilometrów.

– Naszym celem, w tej dekadzie, jest redukcja emisji dwutlenku węgla z instalacji w naszych zakładach produkcyjnych o min. 40 proc. Tylko w ostatnim roku zmniejszyliśmy emisje o ponad 10 proc. (rok do roku), a trwające inwestycje powinny zapewnić redukcję o kolejne 25 pkt proc. (wobec 2020 r.) w ciągu najbliższych 2-3 lat. Równolegle prowadzimy projekty koncepcyjne w obszarach związanych z surowcem i logistyką. Między innymi pracujemy nad tematem wiązania CO2 w próchnicy glebowej na polach u naszych partnerów – rolników. Te działania mają zapewnić nam redukcję emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu produkcji cukru – tłumaczy Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska.

Projektowana farma będzie produkowała energię, która zostanie wykorzystana do zasilania cukrowni w Glinojecku. Jej działanie ograniczy pobieranie energii z zewnątrz. Powierzchnia paneli wyniesie w sumie 14 090 m. kw. Rozmieszczone będą wewnątrz zakładu na przestrzeni 3,86 ha. Do wybudowania farmy Pfeifer & Langen Polska wykorzysta tzw. panele bifacjalne – panele dwustronne, o mocy 550 Wp. Roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad 3 000 MWh. Dla porównania, by taką energię wyprodukować potrzebne jest ok. 700 ton węgla. Zgodnie z projektem pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 1 500 ton.
Według planów farma fotowoltaiczna w Glinojecku ma zostać oddana do użytkowania w połowie przyszłego roku.

 

źródło: Pfeifer & Langen Polska

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska