1 sierpnia 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji PCKiSz przygotowało wieczór – słowno muzyczny. Wydarzenie odbędzie się w środę 31 lipca o godzinie 18:00 i będzie poświęcony Irminie Zembrzuskiej, pseudonim „Irma” (1925-2019), która była polską działaczką podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego, podporucznikiem WP w stanie spoczynku, spikerką Radia Wolna Europa w Monachium. Podczas spotkania usłyszymy wiersze z książki Irminy Zembrzuskiej pt. „Z Warszawą w sercu” w wykonaniu aktorów Teatru „Rozmyty Kontrast” z PCKiSz. Warto przypomnieć, że pamiętnik i wiersze Irmy to spojrzenie jej oczyma na tragedię Powstania Warszawskiego, jego tło historyczne i konsekwencje. Wieczór słowno – muzyczny odbędzie się w Kawiarni artystycznej. Wstęp jest bezpłatny.
O godz. 17.00 pod pomnikiem Powstańców Warszawskich odbędą się uroczyste obchody, podczas których zostaną złożone kwiaty. O godz. 18.00 w kościele św. Piotra odprawiona zostanie msza św. w intencji uczestników Powstania Warszawskiego. O godz. 19.00 w siedzibie Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej STUDIO przy ul. 17 Stycznia 56A odbędzie się koncert projektu “W GODZINĘ”. Podobnie jak w ubiegłym roku, w nowej odsłonie muzycznej wykonane zostaną piosenki z okresu Powstania Warszawskiego.
Ciechanowianie mogą włączyć się także w ogólnopolską inicjatywę biegową, czyli I Wirtualny Bieg Pamięci Powstańców Warszawskich, którą w mieście koordynować będzie stowarzyszenie Mazovia ProActiv. Uczestnicy spotkają się o godz. 17.00 na pl. Jana Pawła II, następnie po minucie ciszy ruszą w około 5-km trasę. Zatrzymają się pod pomnikiem Powstańców Warszawskich by złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Organizatorami obchodów są: ciechanowski obwód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezydent Miasta Ciechanów, ciechanowski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego oraz Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej STUDIO.
Również w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych. W ten sposób mieszkańcy będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17:00. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Zarządzenie w tej sprawie wydał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Jego wykonanie powierzono starostom i prezydentom miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego.
Red.

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska