Choć minęło blisko cztery dekady od tych dramatycznych wydarzeń do pamięć wciąż jest żywa i bolesna. W wyniku tragicznego pożaru w Modlinie zginęły instruktorki harcerskie i nauczycielki z Ciechanowa, Lekowa i Regimina. Najmłodsza z nich miała 19 lat, najstarsza 45 lat.

W piątek, 10 marca minie 39 lat od pożaru, w którym zginęło siedem  harcerek z terenu powiatu ciechanowskiego (Ciechanowa, Lekowa i Regimina).

Był to rok 1984 rok. Harcerki i 25 innych osób brało udział kursie instruktorów zuchowych. Zakwaterowane były w Ośrodku Sportu, Turystyki i Rekreacji “Wisła”. Nocą, 10 marca ok. godz. 3 wybuchł pożar. Części osób udało się uciec przed żywiłem. Niestety siedem  harcerek z hufca ZHP Ciechanów nie mogło wydostać się ze śmiertelnej pułapki. Drogę ucieczki odciął im ogień i kraty w oknach.

Śmierć poniosy  uczestniczki odbywającego się na terenie ośrodka kursu instruktorów zuchowych Komendy Chorągwi ZHP w Ciechanowie : Sylwia Blicharska (19 lat) drużynowa i nauczycielka SP nr 6 w Ciechanowie), Iwona Barbary Ciarkowska (20 lat), drużynowa i nauczycielka ZSG w Regiminie, Mirosława Zadrożna Podlińska (23 lata), drużynowa i nauczycielka SP w Rydzewie, Iwona Ruszczyńska (25 lat), drużynowa i nauczycielka SP nr 5 w Ciechanowie, Henryka Aniela Tańska (31 lat), drużynowa i nauczycielka SP w Szulmierzu, Daniela Nowakowska(38 lat, drużynowa drużyny zuchowej, nauczycielka SP nr 5 w Ciechanowie oraz Janina Piotrowska (45 lat)- drużynowa i nauczycielka SP nr 5 w Ciechanowie, oraz czasowo mieszkający na terenie ośrodka Stanisław Rembelski pracownik „Kablobetonu” Nowy Dwór.

Około 20 spośród 33 uczestników zakwaterowanych było w barakach magazynowych na terenie ośrodka. Pomieszczenia miały zakratowane okna. Kiedy wybuchł pożar, niektórzy z nocujących w baraku zdążyli sami opuścić pomieszczenie. Próbowali pomóc uwięzionym kobietom. Niestety gaśnice były puste, a w oknach były kraty, których nie było czym podważyć. W toku prowadzonego postępowania ujawniono skandaliczne zaniedbania w zakresie ochrony przeciwpożarowej Ośrodka Wypoczynkowego „Wisła”.

Pośmiertnie odznaczono każdą z harcerek Krzyżem za zasługi dla ZHP.

I choć mijają lata to pamięć wciąż trwa.
10 marca to data bardzo ważna dla społeczności harcerskiej w Ciechanowie. Data ta każdego roku jest upamiętniana. Tak jest i w tym roku.
W piątek 10 marca o godz. 18:00 w kościele św. Józefa w Ciechanowie (Fara) zostanie odprawiona Msza Św. w intencji tragicznie zmarłych instruktorek ZHP Ciechanów.

 

red.

Fot. FB/ ZHP Ciechanów

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska