Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz wspomnienie błogosławionej Marianny Biernackiej – święta te obchodzone są 12 i 13 lipca. Stanowią wyraz hołdu dla odwagi, poświęcenia, zasług i bohaterskiej postawy mieszkańców wsi i patronki teściowych w czasie II wojny światowej.


12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Został ustanowiona przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na cześć mieszkańców wsi, którzy wykazali się odwagą podczas II wojny światowej. W 1943 roku, właśnie tego dnia, niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację Michniowa, którego mieszkańców za pomoc niesioną partyzantom wymordowano, a ich gospodarstwa doszczętnie zniszczono. Ta położona w województwie świętokrzyskim miejscowość nazywana jest „Golgotą polskiej wsi”. Święto upamiętnia ofiarę poniesioną przez mieszkańców aż 817 wsi, które w latach 1939-1945 zniszczono, a ludność pozbawiono dobytku, wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych, na przymusowe roboty czy do sowieckich łagrów. Ma przypominać o patriotyzmie tych ludzi i wysokiej cenie, którą przyszło im zapłacić za wierność ojczyźnie.

Z kolei 13 lipca obchodzona jest rocznica śmierci błogosławionej Marianny Biernackiej. Całe jej życie naznaczone było cierpieniem. Zmagała się m.in. z trudami samotnego prowadzenia gospodarstwa, ale największe nieszczęście spadło na jej rodzinę, gdy latem 1943 r. na liście aresztowanych przez gestapo znaleźli się jej syn z brzemienną żoną. Hitlerowcy dali się przebłagać, by zastąpiła skazaną na śmierć ciężarną synową. Po dwutygodniowym pobycie w więzieniu została rozstrzelana. Beatyfikowana ze 108 męczennikami II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II nosi miano błogosławionej. Jest patronką teściowych, synowych i nienarodzonych dzieci. W ramach lokalnego kultu corocznie w diecezji ełckiej organizowane są upamiętniające ją spotkania i pielgrzymki, a o jej wstawiennictwo proszą małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci, kobiety spodziewające się potomstwa oraz wdowy.

źródło:gov.pl

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska