Marszałek Józef Piłsudski – współtwórca naszej niepodległości – odszedł na wieczną wartę 88 lat temu 12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 .
„Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 r., mnie jako wodzowi, Wilno jako prezent pod nogi rzucili.
Na kamieniu czy nagrobku wyryć motto wybrane przeze mnie dla życia:
Gdy mogąc wybrać, wybrał zamiast domu/ Gniazdo na skałach orła, niech umie/
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu/
I słychać jęk szatanów w sosen zadumie/
Tak żyłem”.
Przytaczany przez Piłsudskiego cytat jest parafrazą fragmentu pochodzącego z rękopisu pieśni V poematu „Beniowski” Słowackiego. W oryginale brzmi nieco inaczej:
„Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu / Gniazdo na skałach orła… niechaj umie / Spać – gdy źrenice czerwone od gromu, / I słychać… jęk szatanów w sosen szumie… / Tak żyłem”.
Piłsudski był spadkobiercą polskiego romantyzmu, przede wszystkim pod wpływem Juliusza Słowackiego, swojego ukochanego poety. W jednej z literackich postaci widział bezpośrednio swoje odbicie, stąd jego cytat z „Beniowskiego”, który był jego mottem. Marszałek często odwoływał się do tego jednego wiersza i traktował twórczość Słowackiego jako istotny punkt odniesienia w życiu i polityce.
źródło: Festiwal Filmowy NNW