W przeddzień Święta Niepodległości Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na prelekcję Pana Wiesława Anuszewskiego dot. ciechanowskiego bohatera walk o niepodległość sierż. Wacława Małeckiego.


Spotkanie uświetni koncert fortepianowy w wykonaniu uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki w Ciechanowie z klasy Pani Tatiany Fedorczuk-Eichler.
Prelekcję wygłosi emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, Wiesław Anuszewski, związany rodzinnie z bohaterem.
sierż. Wacław Małecki (1896- 1919), Kawaler Virtuti Militari, ur. w Sarnowej Górze, k. Ciechanowa, absolwent ciechanowskiego Gimnazjum, zasłużony w czasie I wojny światowej w działaniach lokalnej Polskiej Organizacji Wojskowej ( POW). Od 1918 r. żołnierz 32 pp. Bohater walk z bolszewikami nad Styrem i Słuczem w 1919 r. Jako sierżant szef 7 kompanii II batalionu 32 pp. za zacięte walki z bolszewikami w dniu 7 maja 1920 r. o miejscowości Makanowicze i Wielki Bór na Polesiu otrzymał odznakę honorową – szablę dowódcy. W dwa dni potem zginął po zaciętych walkach o Grybów. Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości.
10 listopada (czwartek) 2022 r. o godz. 16:00 budynek ekspozycyjny przy ul. Warszawskiej 61.
Red.

Znajdź nas na FB

Reklama
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
Reklama Ciechanów
reklama-graw-graf
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
reklama-net
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska