W najbliższą niedzielę 2 października na cmentarzu parafialnym w Pawłowie Kościelnym zostanie odsłonięty pomnik  „W hołdzie bohaterom Niepodległości, obrońcom Ojczyzny i wszystkim naszym rodakom poległym oraz pomordowanym w walce z niemieckim i sowieckim najeźdźcą w latach 1918– 1956”.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. koncelebrowaną w kościele pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Mirosława Milewskiego, po której nastąpi  przemarsz uczestników na cmentarz parafialny z urnami, w asyście wojska, pocztów sztandarowych oraz orkiestry dętej.  Następnie zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik a w nim zostaną  złożone  trzy urny  z ziemią z pól bitewnych i mogił żołnierzy Wojska Polskiego oraz Podziemia Antykomunistycznego

1. urna z ziemią z mogiły wojennej na cmentarzu parafialnym w Chorzelach, w której spoczywają żołnierze Wojska Polskiego z Brygady Syberyjskiej, polegli w walce z bolszewickim najeźdźcą w dniach 22-24 VIII 1920 r. w rejonie Chorzel,

2. urna z ziemią z pola bitwy z tzw. „Reduty Czubak” pod Kamieńską Górą na pozycji Rzęgnowskiej, na której żołnierze Wojska Polskiego z 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy polegli w obronie Ojczyzny w dniach 1-2 IX 1939 r., bohatersko odpierając ataki wojsk niemieckich.

3. urna z ziemią z tzw. „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie, gdzie w latach 1945-1956 funkcjonariusze reżimu komunistycznego skrycie grzebali ciała pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Wydarzeniu będzie towarzyszyła prezentacja militarna 2 Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza oraz Stowarzyszeń Rekonstrukcji Historycznej z terenu powiatu przasnyskiego i mławskiego.   Miejscowe KGW  zadbają o poczęstunek. 

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Uzyskane Patronaty Honorowe:
– Kurii Diecezjalnej Płockiej,

– Ministra Obrony Narodowej,

– Ministerstwa Edukacji i Nauki,

– Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Partnerzy:
  • Starostwo Przasnysz
  • Starostwo Mława
  • Gmina Czernice Borowe
  • Gmina Dzierzgowo
  • 2 Ośrodek Radioelektroniczny im. płk. dypl. Adama Ignacego Koca w Przasnyszu
  • 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój w Ciechanowie
  • Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW z oddziału „Roja”   

 

Organizatorami są:  Społeczny Komitet Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym i   Instytut Pamięci Narodowej.        

Znajdź nas na FB

Reklama
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
Reklama Ciechanów
reklama-graw-graf
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
reklama-net
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska