Pierwsza część obchodów odbyła się na cmentarzu parafialnym w Chorzelach. W uroczystości uczestniczyli: ks. Wojciech Porowski z parafii Św. Mikołaja w Chorzelach, Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Prezes Związku Piłsudczyków RP w Przasnyszu Weronika Zofia Wilkosz, ppłk Piotr Karłowicz z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach Krzysztof Kolwicz, Sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym Jadwiga Płodziszewska, Prezes Grupy Rekonstrukcyjnej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich Mariusz Maciaszczyk, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP w Ciechanowie wraz z pocztem sztandarowym oraz poczet sztandarowy jednostki OSP w Chorzelach.

Po chwili zadumy i modlitwie poprowadzonej przez księdza z parafii Św. Mikołaja w Chorzelach nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy przed pomnikiem Żołnierzy Brygady Syberyjskiej, który został wystawiony w 2010 roku staraniem Towarzystwa Przyjaciół Chorzel.

Najważniejszą częścią uroczystości było symboliczne pobranie ziemi z mogiły i zdeponowanie jej w urnie. Dokonali tego przedstawiciele: Parafii Św. Mikołaja w Chorzelach, samorządu Powiatu Przasnyskiego oraz Związku Piłsudczyków RP. W hołdzie poległym żołnierzom goście przybyli na uroczystość kolejno uderzyli w Dzwon Pamięci Brygady Syberyjskiej, który został odsłonięty podczas Ogólnopolskich Dni Pamięci Brygady Syberyjskiej w 2020 roku.

Urna została przewieziona przez żołnierzy 2. ORel do kościoła parafii Św. Macieja w Pawłowie Kościelnym, gdzie wraz z protokołem potwierdzającym autentyczność ziemi została przekazana na ręce księdza Proboszcza Huberta Komorowskiego po to, by 2 października 2022 roku podczas głównej uroczystości wraz z dwiema innymi urnami zostać umieszczona w Pomniku Bohaterów Niepodległości.

Dalsza część niedzielnej uroczystości odbyła się w Pawłowie Kościelnym. Punktualnie w południe w tutejszym kościele parafialnym rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy poległych w walkach w okolicach Chorzel oraz całej Ojczyzny, odprawiona przy udziale pocztów sztandarowych wystawionych przez Związek Piłsudczyków RP oraz Ochotnicze Straże Pożarne.

Mszę zwieńczyło przemówienie Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego, zaś po błogosławieństwie mszalnym dr Piotr Kaszubowski wygłosił wykład na temat bohaterskich walk z bolszewikami, stoczonych w 1920 roku w okolicach Chorzel.

Urna z ziemią pobraną z chorzelskiej mogiły zostanie umieszczona w Pomniku Bohaterów Niepodległości, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Pawłowie Kościelnym. Dołączą do niej dwie urny, przechowujące ziemię z pola bitwy, na którym w obronie Rzeczypospolitej przed Rzeszą Niemiecką w 1939 roku polegli żołnierze 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy oraz ziemia z tzw. „Łączki” na Powązkach, gdzie bezimiennie chowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Odsłonięcie Pomnika Bohaterów Niepodległości, wybudowanego z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym, nastąpi 2 października o godz. 12:00.

Dokumentacja związana ze zdeponowaniem ziemi z chorzelskiej mogiły Żołnierzy Brygady Syberyjskiej zostanie przekazana do Instytutu Pamięci Narodowej.

 

źródło: Powiat Przasnyski 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska