Większość z nas, zjadając kanapkę z pieczywa pszenno-żytniego, nie zdaje sobie sprawy, że jego śniadanie w dużej mierze zależy od działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W rozmowie z Tadeuszem Łączyńskim, Zastępcą Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przybliżymy najważniejsze zadania Inspekcji, ostatnie działania oraz szykujące się zmiany.
Redaktor [R]: Czy może pan, panie Inspektorze, w kilku słowach opowiedzieć, czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa?
Tadeusz Łączyński [TŁ]: Oczywiście, aczkolwiek w kilku słowach będzie trudno, gdyż Inspekcja ma bardzo szeroki zakres działalności. Generalnie mówiąc, zapewniamy właściwy poziom zdrowotności upraw i zbieranych plonów. Zajmujemy się również kwestią certyfikacji fitosanitarnej roślin oraz produktów roślinnych przeznaczonych na eksport. Nadzorujemy obrót i stosowanie środków ochrony roślin, aby zapewniać bezpieczeństwo żywności pochodzenia roślinnego i ochronę konsumentów przed potencjalnie negatywnymi skutkami użycia pestycydów. Nadzór ten sprawujemy również po to, aby chronić środowisko i zwierzęta, na przykład pszczoły. Prowadzimy także ocenę i kontrolę materiału siewnego, przyczyniając się do wzrostu plonów, jakości i zdrowotności produkcji roślinnej.
W ubiegłym roku, dzięki nowelizacji przepisów i określeniu nowych zadań Inspekcji, rozszerzyliśmy zakres kontroli przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO. Dysponujemy także siecią nowoczesnych laboratoriów, które gwarantują podejmowanie decyzji w oparciu o obiektywne wyniki badań. Niezmiennym priorytetem jest dla nas dobra współpraca z naszymi partnerami – środowiskami rolników i przedsiębiorców, z którymi spotykamy się podczas konferencji, szkoleń i spotkań, organizowanych w jednostkach Inspekcji na terenie całej Polski.
R: Jaki jest cel tych spotkań?
TŁ: Staramy się pojawiać wszędzie tam, gdzie możemy dotrzeć do dużej grupy odbiorców zainteresowanych naszą działalnością. Mając na uwadze zmieniające się pod koniec tego roku przepisy, w II i III kwartale 2019 r. postanowiliśmy zintensyfikować nasze działania. Pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów oraz Głównego Inspektoratu uczestniczyli w wielu spotkaniach z rolnikami, podczas których dzielili się swoją wiedzą, informowali o nadchodzących zmianach i udzielali porad.

Rozmawiała Anna Kruszyna

Cała rozmowa w papierowym wydaniu CC 

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska