Większość z nas, zjadając kanapkę z pieczywa pszenno-żytniego, nie zdaje sobie sprawy, że jego śniadanie w dużej mierze zależy od działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W rozmowie z Tadeuszem Łączyńskim, Zastępcą Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przybliżymy najważniejsze zadania Inspekcji, ostatnie działania oraz szykujące się zmiany.
Redaktor [R]: Czy może pan, panie Inspektorze, w kilku słowach opowiedzieć, czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa?
Tadeusz Łączyński [TŁ]: Oczywiście, aczkolwiek w kilku słowach będzie trudno, gdyż Inspekcja ma bardzo szeroki zakres działalności. Generalnie mówiąc, zapewniamy właściwy poziom zdrowotności upraw i zbieranych plonów. Zajmujemy się również kwestią certyfikacji fitosanitarnej roślin oraz produktów roślinnych przeznaczonych na eksport. Nadzorujemy obrót i stosowanie środków ochrony roślin, aby zapewniać bezpieczeństwo żywności pochodzenia roślinnego i ochronę konsumentów przed potencjalnie negatywnymi skutkami użycia pestycydów. Nadzór ten sprawujemy również po to, aby chronić środowisko i zwierzęta, na przykład pszczoły. Prowadzimy także ocenę i kontrolę materiału siewnego, przyczyniając się do wzrostu plonów, jakości i zdrowotności produkcji roślinnej.
W ubiegłym roku, dzięki nowelizacji przepisów i określeniu nowych zadań Inspekcji, rozszerzyliśmy zakres kontroli przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO. Dysponujemy także siecią nowoczesnych laboratoriów, które gwarantują podejmowanie decyzji w oparciu o obiektywne wyniki badań. Niezmiennym priorytetem jest dla nas dobra współpraca z naszymi partnerami – środowiskami rolników i przedsiębiorców, z którymi spotykamy się podczas konferencji, szkoleń i spotkań, organizowanych w jednostkach Inspekcji na terenie całej Polski.
R: Jaki jest cel tych spotkań?
TŁ: Staramy się pojawiać wszędzie tam, gdzie możemy dotrzeć do dużej grupy odbiorców zainteresowanych naszą działalnością. Mając na uwadze zmieniające się pod koniec tego roku przepisy, w II i III kwartale 2019 r. postanowiliśmy zintensyfikować nasze działania. Pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów oraz Głównego Inspektoratu uczestniczyli w wielu spotkaniach z rolnikami, podczas których dzielili się swoją wiedzą, informowali o nadchodzących zmianach i udzielali porad.

Rozmawiała Anna Kruszyna

Cała rozmowa w papierowym wydaniu CC 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider