Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” została podpisana 3 lutego 2011 r. Jednak Rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenie podjął prezydent Lech Kaczyński. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to akurat 1 marca? Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.
1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne. W Ciechanowie oficjalne uroczystości odbędą się przez dawną siedzibą PUBP w Ciechanowie przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych. Początek godz. 17.00.
W związku z zaplanowanymi uroczystościami będą utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Na odcinku ulicy 11 Pułku Ułanów Legionowych – od skrzyżowania z Orylską do skrzyżowania z 11 Listopada oraz na odcinku ulicy 11 Listopada – od skrzyżowania 11 Pułku Ułanów Legionowych do ronda im. Wincentego Witosa, wyłączony zostanie czasowo ruch kołowy. Utrudnienia wystąpią w godzinach od 16:30 do 18:00.
Również tego samego dnia o godz. 18 w PCKISZ zostanie przedstawiony spektakl pt.” Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…” Na scenie wystąpi Formacja Artystyczna „FreakShow” Agnieszki Grzejdy. Wstęp 5 zł.
Lim.