Na pocisk artyleryjski, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, natknęli się pracownicy podczas wykonywania prac drogowych w miejscowości Nowy Gołymin. Pamiętajmy, że pomimo upływu lat takie znaleziska mogą być bardzo niebezpieczne.
 – Zbliża się wiosna, a wraz z nią czas, gdy coraz częściej wpływają zgłoszenia o odnajdywaniu niewybuchów i niewypałów z okresu II Wojny Światowej. Czym są, jak postępować i jakie służby powiadamiać w przypadku 
odnalezienia niechcianych niespodzianek? Mimo upływu czasu i czynników naturalnych, przedmioty takie mogły wcale 
nie stracić swoich zdolności bojowych i mogą nadal stanowić realne zagrożenie – mówi rzecznik prasowy KPP w Ciechanowa kom Jolanta Bym. 

Wczoraj dyżurny ciechanowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że w rejonie drogi wojewódzkiej nr 618 w miejscowości  Nowy Gołymin znajduje się najprawdopodobniej niewybuch.

– Policjanci ustalili, że podczas prac drogowych znaleziono niewybuch. Na miejscu policyjny pirotechnik wstępnie potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski z widocznymi śladami korozji z okresu II Wojny Światowej. Miejsce gdzie znajduje się wykopany niewybuch zabezpiecza funkcjonariusz policji. Dziś zostanie zabrany przez patrol saperski – relacjonuje kom. Jolant Bym. 

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Przypominają również o niezwłocznym zgłaszaniu takich zdarzeń Policji. 

red. 

fot. KPP Ciechanów