W tym roku odbędzie się I Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „Ciechanowskie Echo Kniei”  Organizatorzy to wydarzenie zaplanowali na 24 sierpnia br. 

Na zdjęciu sygnaliści myśliwScy podczas obchodów 100-lecia powstania Lasów Państwowych w Ciechanowie. 

– Będzie to prawdziwe święto dźwięków kniei – sygnaliści z całej Polski staną do rywalizacji, prezentując kunszt i piękno muzyki myśliwskiej, która jest nierozerwalnie związana z łowiecką tradycją. Dodatkową atrakcją tego dnia będzie IV Konkurs Kuchni Myśliwskiej im. Grzegorza Russaka, który dopełni wydarzenie smakami dziczyzny i tradycyjnych potraw. Zapiszcie datę w kalendarzu i bądźcie gotowi na wyjątkowe spotkanie z kulturą i historią łowiectwa! – informuje  Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Ciechanowie.

Gra na rogach myśliwskich towarzyszy łowom w Europie od ponad tysiąca lat. Nie wiadomo dokładnie, kiedy w Polsce zaczęto stosować grę na rogach w celu porozumiewania się w czasie polowań. Faktem jest, ze bogata oprawa łowów dawnych władców polskich obejmowała również muzykę łowiecką i sygnały, grane w czasie polowania.

Tak było do rozbiorów Polski, kiedy to bardzo zmieniły się sposoby polowania, rzadkością stały się wielkie lowy, zniknęły całe zastępy pomocników łowieckich, zrezygnowano z oprawy muzycznej. Polowania „zbiedniały”, lasy i pola nie rozbrzmiewały dźwiękami łowieckich sygnałów. W okresie dwudziestolecia międzywojennego wrócono do tradycji grania sygnałów łowieckich w czasie polowań, zwłaszcza w dużych majątkach ziemskich dysponujących służbą łowiecką, posiadająca umiejętność grania sygnałów.
Uprawiano jeszcze, choć w niewielkim zakresie, tzw. polowania par force, czyli łowy konno, do dzisiaj popularne w Anglii i Francji. Te łowy wymagały udziału sygnalistów myśliwskich, grających na instrumentach zwanych wielkimi rogami myśliwskimi, czyli rogami par force. Instrumenty te w Polsce występują w niektórych zespołach specjalizujących się w muzyce myśliwskiej. Po II wojnie swiatowej sygnalistyka łowiecka w Polsce prawie zniknęła. Sygnały grano na lufach dubeltówek, rożkach przeciwmgielnych, nie mające nic wspólnego z sygnalistyką łowiecką.

W chwili obecnej dzięki ogromnemu wysiłkowi nielicznych entuzjastów powoli odbudowuje się i upowszechnia zwyczaj stosowania sygnałów łowieckich i uprawiania muzyki o tematyce myśliwskiej. Odbywają się konkursy zespołów sygnalistów łowieckich

Więcej informacji o tym wydarzeniu wkrótce.

 

 

Reklama
Tesali
baner INTERHOME
1050x320
1050x320
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
baner INTERHOME
1050x320
1050x320
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska