Sarnowa Góra to wieś położona w powiecie ciechanowskim, w gminie Sońsk. W 1920 roku na polach tej małej miejscowości rozegrała się jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew wojny polsko – bolszewickiej. Jednak na upamiętnienie tych wydarzeń czekano aż 85 lat.
Dopiero 15 sierpnia 2005 roku został odsłonięty obelisk z pamiątkową tablicą. Obok znajdują się tablice przedstawiające mapę, określenie pozycji wojsk oraz informacje dot. samych walk. Początkowo na uroczystości rocznicowe składa się uroczysta msza św. oraz złożenie kwiatów. Jednak od 2012 roku obchody upamiętniające krwawe walki z 1920 roku zostały dopełnione rekonstrukcjami, które z roku na rok cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Były to żywe lekcje historii, które z pewnością młode pokolenie zapamiętało na dłużej. Na te widowiska historyczne przybywali widzowie z całej Polski, a zdjęcia i artykuły rozsławiające gm. Sońsk pojawiały się w mediach ogólnopolskich. Był to doskonały sposób na promocję gminy, a zarazem projekt kulturalny i edukacyjny. Można powiedzieć, że również integrował. Niestety w tym roku Ci którzy liczyli na sierpniową inscenizację w Sarnowej Górze mogą czuć się zawiedzeni. Rekonstrukcji nie będzie. Tegoroczne obchody będą skromne i symboliczne. Takie decyzje podjęły nowe władze gminy Sońsk.
Obchody 99. Rocznicy Bitwy pod Sarnową Górą odbędą się w niedziele 18 sierpnia. Rozpoczną się one mszą św. polową o godz. 14. Następnie zostanie odczytany Apel pamięci, po którym delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Obchodom będzie towarzyszył jedynie piknik militarny.
Mil.