Na placu Jana Pawła II od dziś można oglądać wystawę „Zapomniane dziedzictwo, architektura drewniana wsi i miasteczek południowo – wschodniego Mazowsza”. Prezentowaną w Ciechanowie ekspozycję stworzono w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 Ekspozycję utworzył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na planszach można oglądać dominującą do połowy XX wieku formę zabudowy mieszkalnej mazowieckich wsi i miasteczek, czyli tradycyjne budownictwo drewniane.
Ta najpopularniejsza forma zabudowy na Mazowszu cechowała się nie tylko walorami funkcjonalnymi, ale też bogactwem form i detalem architektonicznym świadczącym o kunszcie i pomysłowości lokalnych cieśli.
Budownictwo drewniane Mazowsza południowo-wschodniego nie tylko odróżnia się stylistycznie na tle innych historycznych regionów takich jak Kujawy czy Podhale, ale wykazuje też wewnętrzne zróżnicowane, niejednokrotnie ograniczające się do kilku sąsiadujących wsi.
W ostatnich dziesięcioleciach następuje stopniowe wypieranie budownictwa drewnianego przez zunifikowane, murowane domy mieszkalne, zrywające z dorobkiem poprzednich pokoleń. W konsekwencji zasoby architektury drewnianej gwałtownie kurczą się pod naporem przemian społeczno-gospodarczych.
Wystawa prezentująca zabytki będzie dostępna w Ciechanowie od 20 lipca do 15 września 2021 r.
Ekspozycja była prezentowana w ubiegłym roku na dziedzińcu przy Pałacu Pod Blachą (Zamek Królewski w Warszawie).

 

tekst i foto:UM Ciechanów 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
baner tablica.cdr
1050x320_ciech_nowosci
baner1
Liceum-Mundurowe-PUL
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
koptrans 2020
Reklama
cicholska
Reklama
bzdz
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
kredyt-mieszkaniowy-01
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
Print
Reklama
fireland
Reklama
zbudujemy dom ciechanow
Reklama
Sushi Ciechanów
sushi-ciechanow