W 2023 r. przypada podwójny Srebrny Jubileusz: 25-lecia Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie (ZLM) oraz jego pisma „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. W związku z tym Związek przygotował kilka spotkań autorskich, wystaw, koncertów, konkursów oraz różnych innych imprez, nie tylko w Ciechanowie.

W ostatnim tygodniu pisarze skupieni w ZLM zaprezentowali swoją działalność i twórczość na Ziemi Płockiej. Jubileuszowe spotkania odbyły się bowiem w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach (14 listopada 2023 r.) oraz w Książnicy Płockiej w Płocku (15 listopada 2023 r.). W programie były prelekcje prezes ZLM dr. Teresy Kaczorowskiej, poezja, muzyka, wystawy jubileuszowe, prezentacja wydawnictw ZLM oraz wydanej na 25-lecie ZLM płyty CD „Podróż do Erato” z wierszami 14 poetów z ZLM, do których muzykę skomponował bard Wojtek Gęsicki.
– Cieszę się, że po latach przerwy, ponownie nawiązujemy bliższą współpracę z pisarzami Ziemi Płockiej. Zamierzamy wzajemnie prezentować swoją twórczość, tak jak w Sannikach razem z Krzysztofem Sobocińskim, a w Płocku z kilkoma innymi pisarzami. Pragniemy organizować podobne kolejne spotkania, bywać na imprezach literackich i promocjach książek. W tym roku przyjęliśmy do Związku Literatów na Mazowszu dwoje płockich poetów: Jolantę Michalską oraz Krzysztofa Bieńkowskiego, a w najbliższym czasie planujemy zorganizować w Ciechanowie spotkanie autorskie z Maciejem Woźniakiem, jednym z najlepszych poetów z Płocka – powiedziała prezes ZLM dr Teresa Kaczorowska.
Zaprezentowany na spotkaniach w Sannikach i w Płocku dorobek ZLM budził powszechny podziw. Uczestniczącym w spotkaniach mieszkańcom Płocka, Sannik i okolic trudno było uwierzyć, że organizacja pozarządowa, pracująca przecież społecznie, może mieć tak duże dokonania.
– Jesteście chyba najbardziej pracowici i aktywni w Polsce społecznicy. Tyle wydanych książek, organizowanych imprez literackich, konkursów… To niesamowite! – oceniała Maja Wojnarowska, malarka z Łącka.
Z kolei Maciej Woźniak najbardziej podziwiał dorobek wydawniczy Związku Literatów na Mazowszu, ściśle związany z dziedzictwem historyczno-literackim Ziemi Ciechanowskiej:
– Chylę czoła dla Waszej działalności, gratuluję dorobku literackiego, patriotyzmu lokalnego, ale mój podziw budzą szczególnie wydawane od ćwierć wieku „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”. To niezwykłe, i to w skali kraju! Jeśli będą kontynuowane, chętnie włączę się do współpracy z tym pismem.

Natomiast w Ciechanowie dorobek i twórczość Związku Literatów na Mazowszu można sobie przybliżyć na ul. Warszawskiej, gdzie jeszcze do końca listopada 2023 r. stoi duża plenerowa jubileuszowa ekspozycja ZLM, którą pomógł przygotować Urząd Miasta w Ciechanowie. Ponadto 16 listopada br, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się ciekawe spotkanie z poetą z ZLM – Juliuszem Erazmem Bolkiem z Warszawy.

 

(info ZLM)

Relacje ze spotkań pisarzy ZLM w Sannikach i w Płocku znalazły się w dwóch płockich telewizjach.

Fot. Ze zbiorów ZLM

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska