Dzięki współpracy Festiwalu Filmowego NNW z Historica International Film Festiwal, który zaczął się w Kyoto, japońscy widzowie będą mogli zapoznać się z rozwojem kina historycznego w Polsce i zobaczyć jeden z filmów konkursowych pokazywanych ostatnio na NNW w Gdyni. To polska produkcja w reż. Michała Kwiecińskiego pt. „Filip”. Film docenił podczas pobytu w Gdyni dyrektor programowy japońskiego festiwalu Ken Takahashi, który w 2023 roku był jurorem Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych Festiwalu NNW. Nawiązaliśmy wtedy współpracę i jesteśmy partnerem tegorocznej edycji Historica. Japoński festiwal, podobnie jak NNW, składa się z pokazów konkursowych, wydarzeń branżowych oraz modułów edukacyjnych.

„Festiwal NNW to nie tylko cztery festiwalowe dni w Gdyni. W ciągu roku jeździmy z naszymi Retrospektywami po Polsce, pojawiamy się też na zagranicznych festiwalach, nie tylko tych największych mainstreamowych, w Berlinie czy w Cannes, ale też na mniejszych, niszowych. Szukamy filmów ale też środowisk opisujących ważne tematy, nie skupiających się tylko na rozrywce, ale wpisujących się w założenia naszego festiwalu, który pokazuje bohaterów na rożne sposoby dążących do wolności. Byliśmy niedawno obecni w Norwegii czy Estonii. Teraz czas na Japonię. Okazało się, że w Kyoto od 15 lat działa festiwal nastawiony na kino historyczne, nie tylko japońskie, mogący wnieść powiew świeżości w tworzenie filmów z historią w tle. Organizatorzy Historica zaprosili nas do zaprezentowania w tym roku dorobku naszego festiwalu a szczególnie działań Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Interesuje ich rozwój naszych Warsztatów Scenariuszowych Filmów Fabularnych, które zaledwie po trzech latach działania przynoszą realne sukcesy. W kinach można oglądać film, który powstał wg. rozwijanego u nas scenariusza „Powstaniec 1863″ w reż. Tadeusza Syki, a dwa kolejne projekty są w fazie przygotowań do produkcji i realizacji” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który poprowadzi w Kyoto masterclass na temat produkcji filmów historycznych w Polsce oraz spotkanie dotyczące metodyki tworzenia skutecznych kursów scenariuszowych.

„Od ubiegłego roku Festiwal NNW, poprzez zorganizowany po raz pierwszy Market Filmowy, stał się miejscem integrującym środowiska producentów i twórców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, krajów nadbałtyckich ale też tak odległych jak Japonia czy USA. Dzielimy się doświadczeniami” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje, że to już jego drugi wyjazd do Japonii z polskim filmem i promocją polskiego kina historycznego –

„10 lat temu pokazywałem tam swój film „Historia Kowalskich”. Był żywo przyjęty, zwłaszcza przez japońskie mniejszości narodowe. Na pokazy niektórzy przychodzili po kilka razy, jakby film odkrył w nich długo skrywaną traumę. Przez lata dla Japończyków tematyka np. II wojny światowej była pewnego rodzaju tabu. Czuję tam głód odkrywania historii najnowszej. Cieszę się, że to właśnie Festiwal NNW ma ten przywilej otwierania okna na polską historię. Zapowiada się nowy rozdział naszych działań” – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Na Festiwalu w Kyoto będzie jeszcze jeden akcent związany z Festiwalem Filmowym NNW. Uczestnik Akademii Filmowej NNW Patryk Dróżdż, współautor projektu fabularnego pt. „Wysoka skała”, został zaproszony do udziału w warsztatach filmowych realizowanych w najstarszym studiu filmowym w Japonii – TOEI.

 

Relacje z naszej Festiwalu NNW na Festiwalu w Kyoto na Facebooku Festiwalu Filmowego NNW i na stronie www.festiwalnnw.pl.

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska