W  dniach 27-30 września 2023 roku odbędzie się  jubileuszowy  15. Międzynarodowy  Festiwal  Filmowy  NNW w Gdyni. Autorem plakatu jest, podobnie jak w poprzednich latach, artysta Wojciech Korkuć, który mówi – “Są ludzie, których większość życia polega na wydostaniu się z kokonu zniewolenia”. Plakat nawiązuje do hasła tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW: „WOLNA POLSKA W WOLNYM ŚWIECIE”

Mamy mocne hasło w tym roku. Mottem są słowa pierwszego patrona honorowego Festiwalu NNW Janusza Krupskiego z 1977 roku” – mówi dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

W artykule wstępnym pierwszego numeru „Spotkań. Niezależnego pisma młodych katolików” Krupski, pod pseudonimem Janusz Topacz, pisał jaki jest cel opozycjonistów tworzących pismo: “Wolna Polska w Wolnym Świecie”. Stawiał również warunek jego realizacji: “Bez niepodległości narodów Związku Radzieckiego nie odzyskamy i nie utrzymamy własnej niezależności”.

„Wracamy do tego hasła, które staje się w dzisiejszych czasach bardzo aktualne. Ten temat będzie widoczny w wielu filmach konkursowych tegorocznego Festiwalu bowiem tak samo swoją wolność rozumieją dziś twórcy m.in. z Bułgarii, Rumunii, Estonii, Litwy, Białorusi czy Czech” – mówi Gołębiewski. Na Festiwalu będzie podnoszony temat wołania o wolność Polski, podejmowanego również spoza granicy naszego kraju m.in. z takich miejsc jak Islandia, Lima czy USA.

“Życie każdego człowieka od początku podlega ciągłym zmianom. Zanim staniemy się kimś, kim chcemy być, musimy od siebie wiele wymagać, musimy sobie samemu stawiać jakieś cele. Ale musimy też być czujni, aby nasze życia nie stało się dla nas koszmarem. Na świecie ciągle jest mnóstwo przemocy, złowrogich ideologii, które potrafią ludzi zniewolić. Nadal są ludzie, których większość życia polega na wydostaniu się z kokonu zniewolenia, aby po wielu latach cierpień, niesprawiedliwości i niezłomnej walki stać się wreszcie wolnym człowiekiem. Los tych ludzie przypomina los motyli. Zanim motyl się wzniesie w swoim lekkim, figlarnym locie wcześniej musi przejść przez cały proces transformacji. I warto losy takich ludzi dokumentować, aby ocalić od zapomnienia ich piękną walkę dobra ze złem” – mówi autor plakatu artysta grafik Wojciech Korkuć.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września 2023 roku. Zaplanowano ponad 200 wydarzeń, w tym ponad 100 pokazów filmów dokumentalnych i fabularnych osadzonych w historii najnowszej, opowiadających o różnych drogach do wolności, zarówno narodów jak i jednostek. Wstęp na wszystkie pokazy filmowe, wystawy, panele i wydarzenia specjalne jest bezpłatny.

OPOWIADAMY O WOLNOŚCI CZYLI CZYM JEST MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY NNW?

Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa” – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski – „Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów”.

Każdy, kto chociaż raz był na Festiwalu NNW wie, że to wydarzenie nie daje się zamknąć w jednej ramie, określić jedną definicją. Co roku zaskakuje – swoim rozmachem, bogactwem tematów i nowatorskimi sposobami opowiadania o drogach do wolności. Aktywnie reaguje na to, czym żyje świat filmu i na to, co twórcy opisują obrazem, na obecne wydarzenia. Jednocześnie ciągle szuka nowych opowieści. To nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka. Dzięki temu Festiwal NNW stał się marką rozpoznawalną na całym świecie, wydarzeniem potrzebnym widzom, pasjonatom historii i twórcom filmowym. Dowodem na to jest rosnąca liczba osób zainteresowanych udziałem w Festiwalu, a także liczba zgłoszonych filmów, polskich i zagranicznych.

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW oglądają filmy z całego świata m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii .

Wiele filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu. „Dla wielu filmów wspólnym mianownikiem jest jednostka, która próbuje odnaleźć się w czasie pokoju. Pokoju, który jak się okazuje, jest względny i nie jest dany na zawsze” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje – „Twórcy dotykają nierzadko tematyki wojennych refleksji kolejnych pokoleń. Pokazują, co dla nich znaczyła wojna i jak radzili sobie z traumą. Pokazane są czasem z pozoru może błahe historie, ale opisujące poranione dusze. Zderzyły się one nie tylko z II wojną światową, ale także konfliktami zbrojnymi w Europie”.

Filmy Festiwalu NNW co roku ocenia jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.

Festiwal NNW co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany i stara się odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców. Słynie z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował ponad 1500 osób.

„Festiwal NNW zawsze gromadził świadków historii. To było ich święto. Niestety przegrywamy z czasem… Zmienia się więc Festiwal NNW, którego specyfiką i wyjątkowością było oddawanie bohaterom miejsca na czerwonym dywanie. Teraz tego miejsca zostało więcej dla tych, którzy ich opowieści i życie opisują obrazem. Filmowców z całego świata”. Rozwijany od kilku lat międzynarodowy charakter Festiwalu dodatkowo sprawia, że to najważniejsze wydarzenie branżowe. Platforma łącząca widzów, pasjonatów historii, twórców, producentów, dystrybutorów. Rozrasta się, na obrzeżach wielkiego kina toczą się tu dyskusje także przedstawicieli instytucji dokumentujących i zajmujących się historią. „Na NNW po prostu trzeba być” – mówi Gołębiewski.

Cztery festiwalowe dni wypełnia co roku około dwustu wydarzeń. Połowa z nich to pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę składają się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem opozycjonistów, twórców, publicystów, wystawy specjalne, koncerty i spektakle.

Mam satysfakcję, że Festiwal skupia wszystkich, którzy Polskę noszą w sercu, chcą rozwijać swoją wrażliwość, ale także z pasją opisywać filmem i analizować świat. Robimy to na festiwalu NNW. Naszą misją jest, zwłaszcza w tych trudnych czasach, opowiadanie światu o wolności i Solidarności – wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i działających poza granicami. To jest fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata. I choć się różnimy, a historia jest tematem sporów, staramy słuchać się nawzajem i budować mosty” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat Festiwal ma charakter międzynarodowy.

Na Festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków i coraz więcej gości z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z całego świata czy wydawcy książek o historii Polski. Wnoszą do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie.

Przy Festiwalu NNW powstała AKADEMIA FILMOWA FESTIWALU NNW, pod której szyldem organizowane są coroczne warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej, Pitching Forum Festiwalu NNW, warsztaty filmowe dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej oraz szkolenia warsztatowe i rozwojowe w ramach Akademii Mediów Polonijnych.

Ważnym punktem Festiwalu NNW są spotkania branżowe – warsztaty scenariuszowe czy montażowe, seminaria, masterclasgsy, Q and A czy Pitching Forum. Pitching to publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu, których twórcy poszukują środków na dofinansowanie produkcji i szeroką dystrybucję. Wysłuchują ich eksperci i redaktorzy zamawiający z telewizji publicznej, telewizji komercyjnych oraz przedstawiciele instytucji publicznych, sponsorzy i dystrybutorzy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o historii i drogach do wolności narodów i jednostek. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne. Do tej pory można było posłuchać takich indywidualności jak Jan Pietrzak, Leszek Możdżer, Dariusz Malejonek i Maleo Reggae Rockers, zespół TSA, grupa Budgie, meksykańska grupa Chelydra, Anna Rusowicz, Luxtorpeda, Ewa Dałkowska, Henryk Miśkiewicz czy Marek Probosz.

Festiwal Filmowy NNW działa przez cały rok. W kraju i zagranicą w ciagu roku organizowane są Retrospektywy Festiwalu NNW dające możliwość obejrzenia filmów i posmakowania atmosfery festiwalowej także tym ludziom, którzy nie mogli dotrzeć do Gdyni.

 

 źródło:NNW

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska