Kiedyś stawiany był jako ochrona przed zarazą. Krzyż z dwoma prostopadłymi ramionami, na których wypisywano modlitwę to karawaka, czyli krzyż choleryczny. To pamiątka dawnych masowych pomorów, które nawiedzały i pustoszyły wiele razy. Dawniej karawaki stały na rogatkach miast i wjazdach do poszczególnych wsi. Do dziś pozostało ich niewiele, a wielu współczesnych mieszkańców nie wie, co te „dziwne” krzyże znaczą.
Krzyż z dwoma ramionami zasłynął zatrzymaniem pochodu zarazy morowej w Hiszpanii, w miasteczku Caravaca. Do Polski karawaka dotarła w kształcie małych krzyżyków za sprawą pielgrzymów. Pobożni stawiali dwuramienne krzyże w czasie morowego powietrza przy wsiach i miasteczkach, aby zaraza je mijała i modlili się. Stawiano je również jako upamiętnienie ofiar morowego powietrza i miejsc pochówków. Na nich umieszczano często symbole, których rozwinięcie stanowiła modlitwa papieża św. Zachariasza (†752), która zaczynała się od słów: “Krzyżu Chrystusa, zachowaj mnie…”. Znajdowały się na nich również napisy zaczerpnięte z Suplikacji, m.in.: “Od nagłej śmierci zachowaj nas, Panie”.
Z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery został ogłoszony konkurs na najciekawsze zdjęcie i historię związaną z krzyżami morowymi, które znajdują się w diecezji płockiej. Jak informują organizatorzy, choć trwa czas epidemii, to jednak przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego można wybrać się na spacer. A wtedy warto zwrócić uwagę, czy w naszej okolicy nie znajdują się krzyże morowe.
– Poszukajmy wspólnie krzyży morowych, bo są one “pamiątką wiary naszych przodków po zarazie”. Zainteresujmy się nimi, zwłaszcza jeśli są zaniedbane, a – jeśli to możliwe – spróbujmy bliżej poznać ich historię. Stwórzmy wspólnie galerię zdjęć tych szczególnych krzyży i przesyłajmy je na adres mejlowy “Gościa Płockiego” – zachęca biskup płocki ks. Piotr Libera.
Zgłoszenia przyjmowane są do 17 maja, a najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Więcej informacji w regulaminie konkursu na stronie diecezji płockiej.
Lim.

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider