Kiedyś stawiany był jako ochrona przed zarazą. Krzyż z dwoma prostopadłymi ramionami, na których wypisywano modlitwę to karawaka, czyli krzyż choleryczny. To pamiątka dawnych masowych pomorów, które nawiedzały i pustoszyły wiele razy. Dawniej karawaki stały na rogatkach miast i wjazdach do poszczególnych wsi. Do dziś pozostało ich niewiele, a wielu współczesnych mieszkańców nie wie, co te „dziwne” krzyże znaczą.
Krzyż z dwoma ramionami zasłynął zatrzymaniem pochodu zarazy morowej w Hiszpanii, w miasteczku Caravaca. Do Polski karawaka dotarła w kształcie małych krzyżyków za sprawą pielgrzymów. Pobożni stawiali dwuramienne krzyże w czasie morowego powietrza przy wsiach i miasteczkach, aby zaraza je mijała i modlili się. Stawiano je również jako upamiętnienie ofiar morowego powietrza i miejsc pochówków. Na nich umieszczano często symbole, których rozwinięcie stanowiła modlitwa papieża św. Zachariasza (†752), która zaczynała się od słów: „Krzyżu Chrystusa, zachowaj mnie…”. Znajdowały się na nich również napisy zaczerpnięte z Suplikacji, m.in.: „Od nagłej śmierci zachowaj nas, Panie”.
Z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery został ogłoszony konkurs na najciekawsze zdjęcie i historię związaną z krzyżami morowymi, które znajdują się w diecezji płockiej. Jak informują organizatorzy, choć trwa czas epidemii, to jednak przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego można wybrać się na spacer. A wtedy warto zwrócić uwagę, czy w naszej okolicy nie znajdują się krzyże morowe.
– Poszukajmy wspólnie krzyży morowych, bo są one „pamiątką wiary naszych przodków po zarazie”. Zainteresujmy się nimi, zwłaszcza jeśli są zaniedbane, a – jeśli to możliwe – spróbujmy bliżej poznać ich historię. Stwórzmy wspólnie galerię zdjęć tych szczególnych krzyży i przesyłajmy je na adres mejlowy „Gościa Płockiego” – zachęca biskup płocki ks. Piotr Libera.
Zgłoszenia przyjmowane są do 17 maja, a najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Więcej informacji w regulaminie konkursu na stronie diecezji płockiej.
Lim.

Znajdź nas na FB

Reklama
kabaret_1050x320
baner1
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
kabaret_1050x320
baner1
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
1050x320_ciech_nowosci
1050x320_ciech_nowosci
Reklama
koptrans 2020
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
okooptyka-soczewki-kontaktowe
Reklama
agro trans-01
gawax2
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie