W czwartek,  22 czerwca w Ciechanowieodbedzie się spacer przyrodniczo-ekologiczny pn. “Magia Sobótkowych Ziół”. Przewodnikiem będzie Joanna Stopczyńska.

Sobótka świętojańska była niegdyś wielkim świętem powitania lata, odprawianym w porze letniego przesilenia słońca, w najkrótsza w roku noc (z 23/24 czerwca) i najdłuższy dzień (24 czerwca). W wigilię dnia św. Jana Chrzciciela na wzgórzach i leśnych polanach palono wielkie ogniska – sobótki. Wokół ognisk tańczyły biało ubrane dziewczęta, przepasane bylicą, czarodziejskim zielem o niezwykłej mocy i śpiewały pieśni miłosne. Noc świętojańska była bowiem porą zalotów. Do leśnych ognisk przychodzili również chłopcy lub rozpalali swe własne ognie i popisywali się zręcznością skacząc przez płomienie. Czasami skakano przez ogień parami – chłopcy razem z dziewczętami, mocno trzymając się za ręce. Udany skok wróżył im gorącą miłość i wierność aż po grób. O północy udawano się na poszukiwanie kwiatu paproci który miał zakwitać w tę właśnie noc.

Wraz ze znawczynią ziół i ich symboliki uczestnicy spaceru szukać będą kwiatów paproci w miejskich parkach. Ale to nie wszystko! Poznają również właściwości czerwcowych ziół i nauczą się je rozpoznawać. Największą uwagę poświęcą tym świętojańskim – służącym miłości i dobrobytowi. Na zakończenie zaplotą wianki z miłosną zamową.

Zbiórka o godzinie 17.00 w Parku im. M. Konopnickiej (przy pomniku pisarki). Na wydarzenie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie.

 

 

źródło: MBP

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska