Opowiedział o “donieckim Dachau”. Ukraiński dziennikarz Stanislav Aseyev z Drzwiami do Wolności Festiwalu Filmowego NNW

Pierwsze Drzwi do Wolności 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW zostały wręczone ukraińskiemu dziennikarzowi Stanislavowi Aseyevowi. Uhonorowanie wręczył Arkadiusz Gołębiewski – dyrektor Festiwalu Filmowego NNW. Stanislav Aseyev to ukraiński dziennikarz i filozof z Doniecka uznany przez zwolenników Rosji za szpiega, terrorystę i ekstremistę. Był niesłusznie więziony przez niemal trzy lata. Jest bohaterem filmu “Świetlana droga”, który w Gdyni będzie miał swoją premierę. Film bierze udział w konkursie Dokument Międzynarodowy.
Stanislav dostał wezwanie do mobilizacji, nie może być z nami w Gdyni pod koniec września, dziś wraca do Kijowa. Korzystamy z okazji, że jest na chwilę w Warszawie, żeby się spotkać i wręczyć mu Drzwi do Wolności
– mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski i dodał
NNW to Niepokorni Niezłomni Wyklęci i Wolni. Na festiwalu pokazujemy filmy o osobach, narodach, które walczą o swoją wolność ale też honorujemy bohaterów tych filmów. Chcemy ci podziękować za twoją postawę, obronę wolności. Za to, że dajesz przykład jak wolność trzeba rozumieć i świadectwo, że za wolność czasem trzeba zapłacić wysoką cenę. Ta nagroda pokazuje uchylone drzwi do wolności, drzwi które uchylają nam swoją postawą i swoim działaniem ludzie tacy jak ty. Dziękujemy, że bronisz wolności Ukrainy, ale przez to także Polski i świata. 
Stanislav Aseyev w 2014 roku, gdy Donbas zajęli wspierani przez Rosję separatyści, relacjonował z Doniecka wydarzenia w regionie. W latach 2015–2017 stworzył około pięćdziesięciu artykułów i fotoreportaży dla Radia Swoboda. Posługiwał się pseudonimem Stanisław Wasin. W czerwcu 2017 roku został uprowadzony i bezprawnie osadzony w więzieniu; spędził w nim dziewięćset sześćdziesiąt dwa dni. Torturami (był między innymi rażony prądem) zmuszono go do przyznania się, że jest ukraińskim szpiegiem. Dużą część nielegalnego wyroku odsiedział w tajnym więzieniu w bazie wojskowej Izolacja, nazywanym współczesnym rosyjskim obozem koncentracyjnym.
Swój pobyt w obozie opisał w książce “Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”. Jak nam powiedział, książka została już przetłumaczona na 11 języków a autor jeździ po całej Europie i na spotkaniach autorskich zaświadcza, co się dzieje Rosji, jak człowiek i jego wolność są tam tłamszone.

Zacząłem pisać w obozie, zamknięty w piwnicy, ta praca w jakiś sposób pomagała mi psychicznie. Potem, jak kończyłem książkę i kręciliśmy film, byłem już zdystansowany trochę wobec moich przeżyć, wszedłem w rolę dziennikarza, zachowywałem dystans do tych wspomnień. Opisałem doświadczenia moje i moich współwięźniów, by o nich pamiętano i by oddać im hołd.

– mówił Stanislav odbierając uhonorowanie. Jego misją było zapisanie wszystkich swoich przeżyć dla obecnych i przyszłych pokoleń, a także dla innych narodów, żeby zrozumiały prawdę o Rosji. „Izolacja” nazywana jest donieckim Dachau.

Mam dwadzieścia osiem lat, ręce drżą mi jak u starca, a obok mnie siedzą ludzie, którzy w ciągu miesiąca osiwieli. Jeśli Bóg istnieje, to albo jest okrutnikiem, albo nigdy nie trafił na ulicę Świetlanej Drogi 3.

– pisze w książce.

Stanislav (który ostatnie lata spędził w Niemczech), nie może przyjechać na festiwal NNW, bowiem został wezwany przez armię ukraińską, która ma go skierować do służby na rzecz kraju. Pytany o to jak opowiedzieć o terrorze Rosji tym innym narodom, powiedział:

Do rozpoczęcia regularnej wojny w roku ubiegłym trudno było przekazać cywilizowanemu światu, co się u nas dzieje, ale po morderstwach, masowych grobach, po Buczy, łatwiej tłumaczyć. Jednak ja uważam, że tak naprawdę chyba ludzie nie mają pamięci historycznej. Europa nie jest gotowa na nasze świadectwa. Po doświadczeniach wojen światowych wnioski pozostały tylko na papierze i w umysłach ludzi – nadal mamy wojny i to straszne wojny. Może za kilkanaście lat znów zapomnimy, ale Rosjanie się nie nigdy nie zmienili i nie zmienią. To barbarzyńcy.

Obok książki, wydanej także w Polsce, powstał film „Świetlana Droga”, który bierze udział w konkursie tegorocznego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.

źródło: NNW

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska