57 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zostało dostarczone do 249 parafii na terenie diecezji przez Caritas Diecezji Płockiej. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną świece, rozwieziono wcześniej niż w latach poprzednich.
– Zależy nam na tym, aby świece trafiły do wszystkich osób, które nie wyobrażają sobie Wigilii Bożego Narodzenia bez zapalonej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” – podkreślił ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas Diecezji Płockiej.
Parafie otrzymały łącznie 57 tysięcy świec, czyli tyle samo co w roku 2019. 34 tysiące, to świece klasyczne, małe, natomiast 23 tysiące, to tzw. świece kule. Z sprzedaży każdej ze świec 10 groszy zostanie przekazanych na projekty Caritas Polska. Za te środki ogólnopolska, kościelna organizacja pomocowa wesprze najuboższe dzieci i młodzieży, a także ich rówieśników w Wenezueli czy przebywających w obozach dla uchodźców w Grecji.
Pozostałe środki pozostaną w diecezji płockiej, zostaną wykorzystane na działalność adresowaną dla dzieci i młodzieży m.in. zostaną za nie dofinansowane kolonie letnie dla dzieci z rodzin żyjących w trudnej sytuacji ekonomicznej czy kolonie dla polskich dzieci z Białorusi, wypoczywających latem na koloniach w ośrodku Caritas. W minionych latach była to kwota w wysokości około 100 tysięcy zł.
Świąteczna świeca Caritas, dystrybuowana w ramach Wigilijnego Dzieła pomocy Dzieciom, od wielu lat jest obecna na polskich stołach w Wigilię Bożego Narodzenia. Od pewnego czasu akcja ma charakter ekumeniczny: jest dziełem tworzonym wspólnie przez Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Kościoła Prawosławnego. W kraju rozprowadzą one wspólnie ponad 2 mln świec.
Przypomnijmy, pomysł wigilijnej świecy Caritas zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później światło świecy zajaśniało na stołach w całej Polsce. Każda sprzedana świeca, to środki na wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, darmowe posiłki, zwiększenie szans edukacyjnych za pomocą stypendiów oraz wsparcie w rehabilitacji i leczeniu.
Akcję można również wesprzeć nabywając świece Caritas, których dystrybucja odbywa się już w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska, z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.
Lim/DP

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider