W miniony weekend Festiwal Filmowy NNW zawitał na Północne Mazowsze aby rozpocząć kolejną Retrospektywę tego wydarzenia. W Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu odbyła się uroczysta Gala podczas, której wręczono świadkom historii statuetek Sygnetów Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.


Sygnety Niepodległości przyznawane są świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju, natomiast Drzwi do Wolności przyznawane są za odwagę oraz poświęcenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego, Solidarnościowego oraz osób niezłomnie walczących o wolność.

– W tym sensie Retrospektywy to nasze prace badawcze. Przed przyjazdem w dane miejsce pracujemy z samorządowcami, lokalnymi historykami, szukamy w źródłach IPN-u osób, które walczyły w tych rejonach z bronią w ręku ale też dziesiątkom tych, którzy pomagali żołnierzom Podziemia Niepodległościowego i nierzadko spotykały ich za to represje. Czasem rodziny dopiero od nas dowiadują się, że wśród bliskich mają czy mieli bohatera. Te sprawy były bowiem latami skrywane i przemilczane. Lokalna społeczność zaczyna też lepiej rozumieć historie danych rodzin, bo można je odkłamać, pozbawić komunistycznych nakładek propagandowych” – mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Drzwi Wolności otrzymali ppor. Teresa Cichowska ps. „Drzazga” z domu Kołakowska, Anastazy Pszczółkowski, Lucjan Majkowski, Józef Keczmerski, Tomasz Budny, Paweł i Rozalia Sosnowscy oraz Aleksander Sosnowski.

Z kolei laureatami Sygnetów Niepodległości zostali Zakon Sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza, Jerzy Miączyński ps. „Bohun”, „Szary”, Bronisław Gniazdowski ps. „Mazur” i komendant Edward Dobrzyński ps. „Orzyc”.

W ramach Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci uczestniczy uroczystości mogli obejrzeć dwa filmy „Sny stracone, sny odzyskane” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Położną” Mari Stachurskiej, która otrzymała Złotego Opornika na tegorocznym festiwalu NNW.

Dokumentalny film “Sny stracone, sny odzyskane” odsłania dramat polskich rodzin poddawanych surowym represjom, jakie stosowały władze wobec ludności cywilnej w odwecie za pomoc niesioną partyzantce niepodległościowej po 1944 r. Z kolei „Położna” opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej, która w nieludzkich warunkach obozu zagłady „Auschwitz-Birkenau” przyjęła ponad 3 tysiące porodów, nie tracąc żadnego dziecka. Ponadto można było obejrzeć okolicznościową wystawę historyczną opracowaną przez Zespół Festiwalu Filmowego NNW i Arkadiusza Gołębiewskiego.

Retrospektywy festiwalu odbywają się nieprzerwanie od dziesięciu lat. Zawitały ze swoim programem do blisko 60 miejscowości na terenie Polski oraz poza granicami kraju, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago. W tym roku Retrospektywy Festiwalu NNW zostaną także zrealizowane m.in. w Baranowie Sandomierskim, Łochowie, Sieradzu i Lublinie.

 

Lim.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska