W piątkowy wieczór odbyła się Gala Przyjaciół Festiwalu Filmowego NNW.  Wydarzenie to było okazją do uhonorowania statuetkami “PRZYJACIELA FESTIWALU FILMOWEGO NNW” 

Wśród uhonorowanych znaleźli się: 


– Jarosław Sellin – polityk i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych. W latach 1983–1989 działał w opozycyjnym Ruchu Młodej Polski. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wiele razy gościł na festiwalu NNW a także brał udział w organizowanych w jego ramach panelach dyskusyjnych.

– Witold Mieszkowski – syn Stanislawa Mieszkowskiego komandora Marynarki Wojennej, obrońcy Helu z 1939 roku, ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Od lat aktywnie współpracuje z festiwalem, jest strażnikiem pamięci o ojcu – jednej z tragicznych ofiar stalinowskich represji. Bohater filmów Arkadiusza Gołębiewskiego “Kwatera Ł” i “Dzieci Kwatery Ł”. Odbierając nagrodę wspominał, że stojąca przy nabrzeżu w Gdyni Błyskawicę sprowadził tu jego ojciec.

– Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk i publicysta. Zaangażowany w opowiadanie prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej za granicą. Był jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku alei im. Żołnierzy Wyklętych. W 2015 r. doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Należał do Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia 2015 r. Od wielu lat współpracuje z festiwalem NNW. Brał udział w szeregu paneli dyskusyjnych. Jak mówił, Festiwal jest wyjątkowym miejscem, gdzie zwycięża prawda.

– Jan Dziedziczak – polityk i politolog, instruktor harcerski ZHR. Od 2019 roku Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest odpowiedzialny m.in. za nawiązywanie oraz podtrzymywanie współpracy z szeregiem środowisk polonijnych, organizacji zrzeszających Polaków poza granicami kraju, ale również pozostałych instytucji publicznych, wyrażających wolę współpracy z Polonią. Niezłomnie towarzyszy Festiwalowi NNW.

– Jan Białostocki – gdyński przedsiębiorca, wnuk płk. Ignacego Oziewicza – pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, jeden z działaczy Solidarności Walczącej. Po latach stworzył audiowizualną encyklopedię NSZ i sprowadził do Gdyni Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci i co roku aktywnie włącza się w jego organizację.


– Anna Tchórzewska – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Trzy Kropki w Lublinie. Wielokrotnie współpracowała z festiwalem i wspierała jego organizację podczas jego ostatnich dziesięciu edycji. Współorganizowała panele tematyczne. W ramach stowarzyszenia realizuje również od lat Lubelskie Retrospektywy Festiwalu NNW.

 

źródło: NNW

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska