Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna realizację nowego projektu. Będzie to okazją do integracji młodego pokolenia z osobami starszymi poprzez działalność kulturalną, ruch i zabawę. Powstanie „Scena Junior” – międzypokoleniowy teatr, do którego nabór rozpocznie się w najbliższych dniach. Projekt obejmie też warsztaty plastyczne dla uczniów. Realizację tego pomysłu wsparło miasto dotacją w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku łamią stereotypy. Ruszają z realizacją nowego projektu, który powstanie wspólnie z dziećmi – uczniami dwóch miejskich szkół.

„Scena III Wieku” i koło taneczne Zakręcone Seniorki będą spędzać czas z uczniami Szkół Podstawowych nr 4 i 5. Projekt obejmie cykl zajęć edukacyjno-dydaktycznych, wśród których znajdą się warsztaty plastyczne i teatralne. Powstanie „Scena Junior” – międzypokoleniowy teatr, którego efekty prac zostaną zaprezentowane mieszkańcom. Powstaną spektakle o ekologii i przyrodzie, zachęcające do sięgania po książki przez młodzież oraz program o tematyce świątecznej, bo zajęcia będą trwały cały rok. Będą organizowane w COEK Studio. Nabór ruszy w najbliższych dniach.

– Taka integracja międzypokoleniowa w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna. Rodziny wielopokoleniowe są coraz większą rzadkością. Nasza inicjatywa da przestrzeń wspólną dla młodych i seniorów z Ciechanowa. Pozwoli dzieciom czerpać z naszych doświadczeń i dostrzec, że senior to radosny i pełen energii mentor, ale też partner do zabawy. Dla nas z kolei to bardzo ważne, by uczyć się od młodzieży, inspirować, być na bieżąco. Chcemy przekazywać nasze pasje i działać dla lokalnej społeczności. Możemy liczyć na wsparcie samorządu, zrealizujemy ten pomysł dzięki dofinansowaniu ratusza – powiedziała Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Wiesława Klicka.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ciechanowie posiada 3 sekcje kulturalne: teatralną (Scena III Wieku), muzyczno-taneczną (chór Nowe Legato i zespół taneczny Zakręcone Seniorki) oraz plastyczną. Działają w nich osoby z różnych środowisk, które z zaangażowaniem realizują swoje pasje, rozwijając też umiejętności.

Sekcje tworzą spektakle na rzecz edukacji i integracji międzypokoleniowej. To m.in. „Pchła szachrajka” czy „Calineczka” – przedstawienia w wykonaniu seniorów z Ciechanowa, które do tej pory obejrzało kilkaset dzieci z miejskich przedszkoli. Scena III Wieku trafia nie tylko do najmłodszych, ale również do młodzieży – specjalnie dla niej seniorzy stworzyli spektakl „Uwaga wycinka!”.

Sekcję teatralną Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku tworzy już 14 osób. Współpracują w tym zakresie od 2019 r. W repertuarze są też spektakle dla dorosłych, m.in. „Lokomotywa dziejów kobiety”, czy „Kobietkowo”.

Seniorzy zajmują się też tańcem. Koło Zakręcone Seniorki to 10 pań, których umiejętności w tańcu Hula, Habanerze, czy walcu mieszkańcy poznali m.in. na ostatnich Ciechanowskich Senioraliach.

W stowarzyszeniu aktywnie działają też seniorki tworzące Chór Legato. To amatorski zespół wokalny istniejący od 8 lat. Tworzy go 20 mieszkanek Ciechanowa, które poza rozwojem swoich zdolności uświetniają liczne wydarzenia miejskie o charakterze kulturalnym. Panie angażują się też w działalność charytatywną, występując na tego typu imprezach. Chętnie śpiewają w przedszkolach, odwiedzają placówki opiekuńcze, biblioteki i centra kultury.

W realizacji nowego projektu „Seniorzy UTW łączą pokolenia” udział weźmie 30 osób dorosłych. Zaangażują łącznie 250 dzieci z SP4 i SP5. Zwieńczeniem ich pracy poza spektaklami teatralnymi będzie też wystawa plastyczna.

 

źródło:UM

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska