W tym roku Noc Kupały wypada 21 czerwca w poniedziałek.  Jest  to święto, które było obchodzone przez pogańskich Słowian. W czasie najkrótszej nocy w roku, czyli podczas letniego przesilenia odprawiano rytuały, które miały zapewnić urodzaj, zdrowie i miłość. Rozpalanie ogniska (a potem skakanie przez płomienie) było jednym z najważniejszych elementów Sobótki. Oprócz tego tańczono i wróżono. Popularne było, na przykład, puszczanie przez dziewczęta wianków z zapalonymi świecami.

Czy dzisiaj te tradycje są kultywowane? Okazuje się, że tak. Właśnie z okazji zbliżającego się przesilenia letniego na  mieszkańców Powiatu ciechanowskiego  czeka ciekawe wydarzenie. 

Impreza plenerowa pod nazwą  Wianki będą ściśle związane z zakończeniem ważnej drogowej inwestycji.

-Przebudowa mostu na rzece Łydyni i remont ulicy Kargoszyńskiej nasunął nam pomysł na nieco inne świętowanie ukończenia realizacji inwestycji. Będziemy świętować razem z mieszkańcami, a jak nad Łydynią i w czerwcu to nie mogło oczywiście zabraknąć wianków- czytamy w mediach  społecznościowych na profilu  Joanny Potockiej -Rak, starosty ciechanowskiego.

Wydarzenie zapalnowano na  21 czerwca o godz 18.00 nowo wyremontowanym moście w Kargoszynie. Wianki będą rzucane z niego wprost do  rzeki  Łydyni. W programie m.in. zabawy  i śpiewanie pieśni z  Ludowym Zespółem  Artystycznym Ciechanów oraz konkurs na najpiękniejszy wianek. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku i stanu cywilnego z wiankiem lub bez… – dodaje starosta 

red. 

fot. wyspainspiracji.pl

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska