COEK STUDIO wraz  z Ciechanowskim Klubem Fotograficznym serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy “Indie” Wydarzeniu towarzyszyła będzie prelekcja naszego gościa, który opowie o swojej podróży w tereny Azji Południowej. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego 2024 roku o godz. 18:00 w  galerii COEK STUDIO


O wystawie „INDIE” Edwarda Grzegorza Funke

Indie są siódmym krajem świata pod względem powierzchni oraz drugim pod względem liczby ludności (1,4 mld); od 1950 roku są najludniejszą demokracją naszego globu. Funkcjonują tu aż 22 języki urzędowe. Podstawową religią jest hinduizm, znaczącą grupę wyznaniową stanowią również muzułmanie. Pierwsze miasta pojawiły w Indiach w trzecim tysiącleciu p.n.e. tworząc bazę do późniejszego rozkwitu kultury – materialnej i niematerialnej – o niebywałym poziomie.

Mimo postanowień prawa, zwłaszcza z dala od większych ośrodków, nadal w zauważalnym stopniu zachowywany jest wprowadzony w IX p.n.e. przez Ariów system kastowy, którego najniższą grupę stanowią nie należący do żadnej kasty pariasi („niedotykalni”). Myśląc o Indiach nie sposób pominąć Mahatmę Gandhiego, filozofa i męża stanu, działającego na rzecz nowoczesnej przyszłości Indii pacyfistę, który został zamordowany przez hinduskiego fundamentalistę.

Wspaniała przyroda Indii stała się inspiracją dla Rudyarda Kiplinga – jego „Księga Dżungli” rozbudzała wyobraźnię wielu pokoleń, a i dziś – oglądając niektóre programy telewizyjne – wspominam opisane w jednej z ksiąg plemię Bandar-log.

Stworzenie pełnego fotograficznego portretu Indii jest oczywiście niewykonalne. Autor wystawy wybrnął z tej niemożliwości skupiając się na wybranych wycinkach tematu, na tym, co charakterystyczne, na tym , co przemijające. Głównym bohaterem jego opowieści są spotkani na trasie jego wędrówek ludzie, niby zwyczajni – a jednak niezwykli przez swoją egzotykę. Funke od lat udowadnia, jak znakomitym jest „snajperem”, a jego reporterskie, pełne empatii, nasycone wrażliwością portrety są znakomitym przykładem artystycznego dokumentu. Tak też jest i w przypadku niniejszego zbioru, w którym prezentowane wizerunki uderzają swą urodą i trudnym do werbalnego opisania charyzmatycznym klimatem.

Swoich bohaterów artysta fotografował w ich naturalnym otoczeniu, zwykle w przestrzeni miejskiej pełnej bogactwa dawnej architektury. Te bezcenne obiekty są w niniejszej wystawie mocno zaakcentowane i stanowią jakby jej drugi, nierzadko samodzielny temat. Nie jest to oczywiście dziełem przypadku – zestawienie kolorowej codzienności mieszkańców Indii z wyrafinowaną elegancją otaczających ich dawnych budowli wprowadza do wystawy stymulujący do refleksji kontrast.

Erazm W. Felcyn / ZPAF, ZPAP/

———————

Edward Grzegorz Funke, doktor nauk technicznych, fotograf, przedsiębiorca, podróżnik. Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców .Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”.

Od kilkunastu lat razem z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”, odwiedzili sześć kontynentów, z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich , prezentowanych ponad 90 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i zagranicy . Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych. W swoim dorobku ma kilka wydawnictw multimedialnych z odbytych wypraw , kalendarze autorskie album pt . „Moja podróż – przez sześć kontynentów do Swisłoczy”.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Od 1 maja 2004 roku prowadzi Autorską Galerię Fotografii ,w której odbyło się 30 wernisaży. W roku 2009 założył w Koszalinie Bałtycką Szkołę Fotografii.

Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, dwukrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, medalem Ludzie dla Ludzi Stowarzyszenia Solidarni Plus, Koszalińskim Orłem 2011 za promocję Koszalina na świecie i świata w Koszalinie oraz medalem Ignacego Jana Paderewskiego za wybitne działania kulturalne w zakresie fotografii dokumentalnej, przyznanym na wniosek Stowarzyszenia Inżynierów Polskich „Polonia Technica” USA. W 2012 roku otrzymał nagrodę „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, natomiast w 2014 roku medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis , Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej. W latach 2009-2019 był przewodniczącym Rady Kultury przy prezydencie Koszalina, a od 2014 roku jest członkiem Rady Muzeum w Koszalinie.

 

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska