Festiwal NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów, spotkaniami z twórcami, panelami dyskusyjnymi, ale także wystawy, promocje książek i wydarzenia branżowe (Pitching Forum, MasterClass). Pokazane zostanie ponad 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz filmów dokumentalnych polskich i międzynarodowych, zobaczymy 13 filmów fabularnych z całego świata.

Edward Janus i Arkadiusz Gołębiewski

Już po godz. 9 rano  Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i współtwórca festiwalu, powitał pierwszych gości, którzy zjawili się w Gdyńskim Centrum Filmowym na pokaz filmu „U311: Cherkasy”, w reżyserii Tymura Yashchenko. Obraz oparto na prawdziwych wydarzeniach sprzed kilku lat, kiedy trałowiec ukraiński „Czerkasy”, jako jedyny nie poddał się Rosjanom podczas inwazji na Krymie. Projekcje filmów fabularnych pokazywane są na NNW w ramach konkursu po raz pierwszy. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje ponad 100 tytułów, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerzać. Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej – mówił Gołębiewski.


Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki, Arkadiusz Gołębiewski przed filmem “Oficer i szpieg”

 

Wieczorem odbył się pokaz najnowszego filmu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”. Ciekawą i niezwykle poruszającą produkcją jest węgierski „Szatański pomiot” Dezsõ Zsigmonda, który pokazuje jednostką wpadającą w młyny historii. W 1944 roku Eszter Tóth, główna bohaterka filmu, zostaje zgwałcona na karpackiej drodze przez pięciu żołnierzy rosyjskich. Rodzi dziecko – szatański pomiot.
Rozpoczęły się też pokazy filmów dokumentalnych w dwóch kategoriach: międzynarodowej i polskiej. W czwartek obejrzeć można było m.in. „1944 Powstania w Europie” Eugeniusza Starky’ego, fińskie „Rodeo” Raimo Joeranda, „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi” Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego. Interesującym dokumentem jest „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sentsow” Askolda Kurova o historii ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną.

Na Festiwal przyjechali pierwsi goście: legenda Solidarności Andrzej Koło-dziej, producent filmu „Znajdę cię” Zbigniew Raczyński, wiceminister kul-tury Jarosław Sellin, red. Bronisław Wildstein, red. Piotr Semka. Legen-darny działacz „Solidarności” wspólnie z rodziną przyjechał specjalnie na XII Festiwal z Nowego Jorku. Edward Janus był jednym z organizatorów wielkiego pochodu „Solidarności” 1 maja 1982 roku w Gdańsku. Skala tamtego wydarzenia zdumiała ówczesne władze. Rok temu na XI Festiwalu NNW prezentowaliśmy film „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej. Produkcja dokumentalna opowiadała o tamtych niezwykłych protestach i ich liderze.

Reżyser filmu “U311:Czerkasow”

 

Ruszyła telewizja festiwalowa NNW Live. Wydarzenia dziejące się w Gdyni są transmitowane w internecie. Każdy kto napisze na adres akredyta-cje@festiwalnnw.pl dostanie unikalny kod, dzięki któremu będzie mógł być obecny na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW.

Zapraszamy na kolejne dni Festiwalu.

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad  XII Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej  Polskiej Pan Andrzej Duda.

Organizatorami festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY  I MIASTO GDYNIA

PARTNEREM GENERALNYM XII Festiwalu NNW jest PKN ORLEN

PARTNEREM STRATEGICZNYM festiwalu jest PKO BANK POLSKI

 

Reklama
Tesali
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama13
reklama13
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska