Na terenie Polski żyje prawie jedna czwarta światowej populacji bocianów białych. W najbliższym czasie w większości z ich gniazd wyklują się pisklęta. Dzień Bociana Białego jest okazją do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce, jakie bociany zajmują w polskiej kulturze i krajobrazie, a także na zagrożenia i potrzebę ochrony tych ptaków.
 Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody “pro Natura” w 2003 roku. Tegoroczny Dzień Bociana obchodzimy pod hasłem “Bocian i jego sąsiedzi”. W całym kraju zaplnowano różne uroczystości – spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia i wystawy. 

Przez większość Polaków bocian jest uważany za symbol naszego kraju, oznakę szczęścia i płodności. Są nam szczególnie bliskie. Któż nie wypatruje ich każdej wiosny, a później nie podziwia ich dostojnego lotu. Są pięknym elementem polskiego krajobrazu lokalnego Polska to królestwo bocianów – żyje tu ich największa populacja na świecie. Szacuje się, że przebywa u nas około 50 tysięcy par tych ptaków. Oznacza to, że co piąty bocian na świecie, mieszka w Polsce. 

Bociany zimują w południowej Afryce. Wiosną podczas przelotów na północ posługują się lotem szybowcowym, wykorzystując powierzchnię swoich skrzydeł i wznoszące ciepłe prądy powietrzne. Trasę 8 tysięcy kilometrów przebywają w ciągu czterech miesięcy, pokonując dziennie maksymalnie 200 kilometrów. 

Bociany gnieżdżą się na wysokich drzewach, często na słupach telegraficznych, kominach i dachach. Gniazdo, kolistego kształtu, osiąga nawet ponad dwa metry średnicy. Ptaki te rzadko zakładają gniazda z dala od osad ludzkich. Mimo popularnych opowieści, bociany rzadko jedzą żaby. Najczęściej żywią się owadami, głównie pasikonikami i chrząszczami. 

Bocian biały jest ptakiem chronionym. Zamieszkuje środkową i wschodnią Europę, Półwysep Pirenejski, Półwysep Bałkański, a także północną Afrykę, Azję Mniejszą i Środkową.

KK/ Red.
fot. Tomasz Królak