W sobotę 36 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową na rynku w Ciechanowie. Towarzyszyło im 40 ochotników, którzy przez ostatnie 8 dni brali udział w szkoleniu wyrównawczym.

Sobotnia uroczystość była pierwszą po pandemii przysięgą zorganizowana poza murami koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, rodziny przysięgających oraz mieszkańcy Ciechanowa, którzy oprócz zaprzysiężenia nowych terytorialsów, mieli możliwość również posłuchać autorskich utworów muzycznych raperów służących w 52 batalionie lekkiej piechoty, a także obejrzeć pokaz walki w bliskim kontakcie w wykonaniu żołnierzy brygady, którzy w życiu prywatnym trenują sztuki walki i osiągają sukcesy na arenie krajowej a nawet międzynarodowej.

Do przysięgi przystąpiło 36 ochotników, którzy jak przyznają, jednym z argumentów wstąpienia w szeregi WOT jest obecna sytuacja geopolityczna. Pochodzą z całego północnego Mazowsza, są wśród nich przedstawiciele różnych zawodów i środowisk, m.in. psycholog, ślusarz, szklarz, uczniowie, studenci, nauczyciele, magazynierzy, sprzedawcy, pracownicy biurowi.

W imieniu żołnierzy zabrał głos szer. Mateusz HAJDUK, kierownik działu sprzedaży w jednej z legionowskich firm, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że przysięga na sztandar to najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza, a 16 dni szkolenia to dopiero początek szkoleń jakie czekają ich w najbliższych 3 latach.
Podczas uroczystości 6 żołnierzy zostało wyróżnionych listem gratulacyjnym za osiągnięcie najlepszych wyników podczas szkolenia podstawowego, wśród nich m.in. 18 -letni uczeń z Ciechanowa, pedagog z powiatu ostrowskiego, nauczyciel matematyki z Warszawy i pscyholog z powiatu wołomińskiego.

Żołnierze, którzy w sobotnie przedpołudnie złożyli przysięgę na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, w zależności od miejsca zamieszkania zasilą szeregi pododdziałów brygady funkcjonujących w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd.


Zostań jednym z nas!
Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-65 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacji jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/
Kolejne szkolenie, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z rejonu północnego Mazowsza rozpocznie się 7 lipca w Ciechanowie w ramach projektu Wakacje z WOT

Aneta SZCZEPANIAK

fot. 5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
1050x320-ok
1050x320_ciech_nowosci
PUZIM TC 1000x300p
scena-reklama-v3_5-
rudnik
I-Liceum-Ogólnokształcące-PUL-im3
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
1050x320-ok
1050x320_ciech_nowosci
PUZIM TC 1000x300p
scena-reklama-v3_5-
rudnik
I-Liceum-Ogólnokształcące-PUL-im3
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
teletronik
Reklama
reklama-śmiecińska
reklama-śmiecińska
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie