W 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej odbyło się oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy dotychczasowym dowódcą pułkownikiem Andrzejem Wasielewskim a pułkownikiem Mieczysławem Gurgielewiczem.
Na uroczystość przekazania przybył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła. W ceremonii przekazania dowodzenia w 5 MBOT udział wzięli: dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski, Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Przemysław Owczarek oraz dowódcy podległych batalionów lekkiej piechoty 5 MBOT. Dzięki połączeniu wideo, w uroczystości mieli okazję uczestniczyć także dowódcy brygad OT z całej Polski.
Podczas uroczystości gen. Kukuła podziękował dotychczasowemu dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej za zbudowanie od podstaw struktur jednostki.
– Pamiętam te koszary, ich obraz zestawiam z tym co dziś widzę, z tym jak żyją dzisiaj, z faktem, że w brygadzie służy dzisiaj ponad 2 tysiące żołnierzy. Wszystko to, jest zasługą zespołu, który zbudował Pan pułkownik Wasielewski. To jest od A do Z jego zasługa i w historii sił zbrojnych, te zasługi pozostaną na zawsze i nie będą nigdy kwestionowane – powiedział gen Kukuła podsumowując trzy letnią służbę pułkownika Wasielewskiego w 5 Brygadzie OT.
Generał Kukuła wyraził przekonanie, iż pułkownik Gurgielewicz, będzie godnym następcą pułkownia Wasielewskiego, a jego doświadczenie na stanowisku zastępcy dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozwoli sprostać stojącym przed nim wyzwaniu.
– Dziś do 5 Brygady przychodzi Dowódca, który całe swoje doświadczenie zdobywał przede wszystkim w jednostkach lądowych oraz na misji zagranicznej. Posiada bardzo ciekawe doświadczenia, przed objęciem tego stanowiska ukoronowane funkcją zastępcy dowódcy brygady – powiedział generał Kukuła – trzymam mocno kciuki, żebyś rozwinął tą brygadę.
W swoim przemówieniu pożegnalnym, żegnający się z mundurem wojskowym, pułkownik Wasielewski przede wszystkim podziękował swoim podwładnym, przełożonym a także dowódcom batalionów za dotychczasową współpracę i w krótkich żołnierskich słowach podsumował swoją służbę.
– Sukces, który osiągnęliśmy w naszej Brygadzie to jest nie tylko praca moja, ale także mądre dowodzenie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zostawiam jednostkę w dobrym stanie i wierzę w to, że pułkownik Gurgielewicz będzie godnie kontynuował moje dzieło i rozwijał je zgodnie ze standardami Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział kończący służbę płk Andrzej Wasielewski.
Obejmujący obowiązki dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Gurgielewicz, powiedział, że zadanie przed jakim staje jest dla niego ogromnym wyzwaniem i wielką odpowiedzialnością.
– Biorę w tym momencie odpowiedzialność za żołnierzy, pracowników, funkcjonowanie całej jednostki. Myślę ze w tym momencie zaciągam ogromny kredyt zaufania u Pana generała. Zapewniam, że będę kontynuował dzieło pułkownika Wasielewskiego – mówił nowy dowódca mazowieckich terytorialsów.
płk Mieczysław Gurgielewicz z dniem 1 maja br., decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na Dowódcę 5 Mazowieckiej Brygady OT . Na tym stanowisku, planuje inwestować w rozwój żołnierzy, ich kompetencje i talenty. Jego priorytetowym obszarem działania będzie szkolenie pododdziałów brygady. Bardzo ważnym obszarem jest dla niego także współpraca z lokalną społecznością.

Aneta SZCZEPANIAK

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider